Gripten Korunma

Grip virüsü, insandan insana, hapşırma ve öksürme ile saçılan damlacıklar yoluyla bulaşabileceği gibi, el ve cansız nesnelerle temas sonucu da bulaşabilmektedir. Hasta olan kişiler, gribal belirtiler görülmeden bir gün önce ve hastalık boyunca enfeksiyonu yayabilirler. Bu nedenle okul, iş yeri gibi kalabalık ortamlarda bulunan kişiler özellikle risk altındadır.  Okul çağındaki çocuklar gibi kalabalık ortamlarda bulunanlarda hastalığa yakalanma oranı yüksek iken, yaşlılarda ve altta yatan hastalığı olanlarda gribe bağlı ölüm oranı yüksektir. Virüsün vücuda girmesi ile başlayan bulgular genellikle 7-10 günde iyileşme ile sonuçlansa da, özelikle çocuk ve yaşlılarda bazen sinüzit, bronşit veya zatürre gibi ciddi enfeksiyonlara yol açabilirler. Bu nedenle gripten korunma çok önemlidir.

Hisar Intercontinental Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Ramazan Gözüküçük, aşağıda sıralanan basit önlemler ile gripten korunabileceğimizi söyledi:

 • Ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi korunmada en etkin önlem, düzenli ve sık ellerin yıkanması yada uygun dezenfektan kullanımıdır.  El hijyenine uyulması en önemli kontrol önlemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.
 • Düzenli beslenerek vücut direncini artırabilirsiniz. Vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminler yeterli olarak alınmazsa, vücut direnci düşer ve solunum yolları mukoza hücreleri de bu durumdan etkilenirler. Böylece mikroorganizmalar, daha kolay tutunup enfeksiyona neden olurlar.
 • Bol miktarda su için ve sıvı gıdalar alın. Solunum yolları mukoza hücrelerinin nemli olması, virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacının azaldığı kış mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi faydalıdır.
 • Düzenli egzersiz ve spor yapın. Sağlığın bir parçası olan spor, gripten korunmak için de çok önemlidir. Bu aktivitelerin, düzenli periyotlarda ve uygun ortamlarda yapılması faydalıdır.
 • Stresi azaltmaya çalışın. Stres, vücut direncini azaltarak hastalıklara yatkınlığı artıran en önemli etkenlerdendir.
 • Uyku düzenine dikkat edin. Uykusuz kalındığında, virüslere karşı savaşan vücut hücrelerinin direnci azalmaktadır.

 • Sigara ve alkol kullanmayın. Sigaranın, sayılamayacak kadar çok zararlarından en başta geleni solunum yolları üzerinedir. Sigara, hem vücut direncini hem de solunum yollarındaki koruyucu sistemi zayıflatır. Özellikle aşırı alkolde vücudun savunmasını azaltarak enfeksiyonlara yatkınlık sağlar.
 • Kalabalık yerlerde dikkatli olun! Toplu taşıtlar, okul, sinema gibi kalabalık yerlerde grip olan bir kişinin aksırması ile virüsler 3- 4 metre uzağa yayılabilir. Bu nedenle özellikle bu tür yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek, temizliğe özen göstermek gibi basit tedbirler ile gripten korunabilirsiniz.
 • Grip olduğunu bildiğiniz kişilerden uzak durun! Hasta kişiler ya da ateş, öksürük gibi semptomları olup tanı konulmayan kişilerle yakın temastan kaçınılması gerekmektedir. Hastanın, çevresine bulaşmayı azaltmak için maske takması önerilebilir.
 • Aşırıcı sıcak ortamlarda bulunmamaya özen gösterin. Özellikle kış mevsiminde daha çok kapalı ve sıcak ortamlarda bulunmak, solunum yolları mukozalarının kurumasına neden olacağından virüslerin vücuda girişini kolaylaştırabilir.
 • Giyiminize dikkat edin. Mevsime uygun giyinmek, kapalı ortamlarda ise terletmeyecek şekilde ortama uygun olmalıdır.
 • Aşı yaptırarak gripten korunabilirsiniz. Uygulanan aşı kesinlikle gribe neden olmaz ve aşının yan etkisi, hastalıkla kıyaslandığında oldukça azdır.
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.