Genital Siğil

Human papilloma virusunun (HPV) neden olduğu genellikle cinsel geçişli viral bir enfeksiyondur.  Sıklıkla daha önceden enfekte olmuş partnerle korunmasız bir ilişki sonrasında ortaya çıkar.

Genital siğillerin tüm toplumda görülme olasılığı %1-2 dir.  En sıklıkla aktif cinsel yaşlar olan 18-25 yaş arasında gözlenir.

İnsan papilloma virusu (HPV) genital lezyonlara neden olabileceği gibi genital organlar dışında yerleşimlerde de infeksiyonlara yol açabilmektedir. Daha çok ellerde yerleşen “verukka vulgaris“, ayak tabanlarında yerleşen “verukka plantaris”  genital bölge dışında yerleşen HPV infeksiyonun diğer örneklerini oluşturur.

[ads1]

Genital bölge dışında yerleşme eğilimi gösteren HPV tipleri “dermotropik (cilt yönelimli) karakterde virüsler” olarak nitelendirilmektedir. Genital bölgede infeksiyon oluşturan tipler ise “mukozotropik özellik” gösterirler.

HPV’nin şimdiye kadar 200 kadar tipi tanımlanmıştır. Genital lezyonlarda en sık rastlanan tipler 6, 11, 16 ve 18 başta olmak üzere 15 kadar tip belirlenmiştir.

HPV enfeksiyonu ile ortaya çıkan siğillerin görünümü kümeli şekilde ve karnıbaharımsı yapıdadır. Bu görünümdeki genital siğiller  “Condylom (kondilom)” veya “Condyloma accumulata” olarak da adlandırılır.

Kondilom’lar kadınlarda en sıklıkla vulva (dış genital), anüs (makad çevresi), vajen ve serviks (rahim ağzı) bölgelerinde, erkeklerde ise penisde ve kasık bölgesindedir.

Genital HPV’ lerden tip 6 ve 11 genellikle servikal (serviks=rahim ağzıdır) hafif displaziler ve kondiloma aküminata’da bulunan tiplerdir.

Rahim ağzı kanser ve kanser öncüsü durumların % 70’inden HPV Tip 16 ve 18 sorumludur.  Bu iki tipten başka Tip 31, 33, 35, 39, 42 ve 51 da ağır servikal CIN lezyonları (kanser öncüsü durumlar) ve servikal invaziv kanserlerde sık olarak görülmektedir.  Bu HPV tiplerine “yüksek riskli (high risk) HPV tipleri” adı da verilmektedir.

Siğil virüsü vücuda nasıl bulaşır? / nasıl girer? (okumak için tıklayın)

HPV kapıldıktan sonra ciltte siğil nasıl oluşur?

Klinik ve histopatolojik belirtiler genellikle infeksiyonun alınmasından 1-8 ay sonra ortaya çıkar.

Virusun viral reprodüksiyon siklusu gerçekleşirken deride de kalınlaşma, spinal tabakada hiperplazi şeklinde değişiklikler oluşmaya başlar. Sonunda deriden kabarık deri renginde veya kahverengi papillomatöz (dışı pürtüklü ve düzensiz, karnıbahar görünümünde) lezyonlar ortaya çıkar.

Yüzeyel yayılımla papillomatöz deri çıkıntıları hızla büyümekte ve yayılmakta bu şekilde kondilom’ları oluşturmaktadır.

Belirtileri:

Siğiller kişilerde kozmetik olarak bir sorun yaratmakla birlikte; bazan ağrı, kanama ve kaşıntı gibi şikayetleri de beraberinde getirebilir.

Genital Siğiller ve Kanser İlişkisi

Genital siğillerin pek çoğu daha önce de değinildiği üzere HPV Tip 6 ve Tip 11′dir. Her iki HPV tipinin genel özelliği de onkojenik (kanser yapıcı) etkisinin oldukça düşük olduğudur. Yani her iki HPV tipi de “düşük riskli (low risk)” gruptandır.

Bu nedenle siğller kanser yapmaz veya kansere dönüşmez. Daha çok kozmetik olarak kötü bir görünüme neden olurlar.

Yine de son derece düşük de olsa kanser riskine karşı kişilerin yıllık olarak düzenli “smear test” lerini yaptırmalarını önermekteyiz.

Tedavinin Gerekliliği

Siğillerde özellikle kozmetik nedenler, bu lezyonların cinsel eşe bulaştırılmasının engellenmesi ve yarattığı şikayetleri (ağrı, kaşıntı, yanma veya kanama) giderme nedenleri ile tedaviye gerek vardır.

Pek çok kişide bu lezyonların olması kişide cinsel isteksizlik, korku veya endişe durumları yaratabilir. Eşe bulaştırma korkusu pek çok kişiyi hemen tedaviye başlatır.

Genital Siğil Tedavisi (okumak için tıklayın)

Psikolojik etkilenimler…

Günümüz itibari ile virüslerin vucuda alındıktan sonra maalesef kesin olarak eradikasyonu (vucuttan atılması) mümkün değildir.

Her ne kadar bir takım “antiviral hap ve kremler” ile birlikte “immün (bağışıklık) sistemin çalışmasını güçlendirici ilaç tedavileri” uygulanabilmekteyse de bu tedavilerin amacları, virüsün vucuttan tam olarak atılmasından çok vucuda alınmış olan virüsü baskılamak ve çoğalmasını engellemektir.

Cinsel yolla vucuduna HPV, HSV  gibi virüsü alan ve daha sonra bu virüs ile yaşamak zorunda olan hastalarda bir takım “psikolojik sorunlar” ortaya çıkabilir. Kişiler durumlarını daha da abartarak düşünebilirler; bunun sonucunda depresyon ve anksiyete (içsel bunaltı) gibi durumların görülmesi ender değildir.

Diğer taraftan kendi eşlerine bulaştırmaktan korkan kişilerde cinsel isteksizlik ve eşten uzaklaşma gibi durumlar da ortaya çıkabilir.

Özellikle aile dışında eş ile cinsel ilişki sonrası temasla hastalığın alınması sonucunda boşanmalara kadar gidebilen pek çok ailesel sarsıntılar ortaya çıkabilir.

Bu tür durumları daha soğukkanlılıkla karşılayarak tedavileri zamanında yaptırmak, izlemleri ihmal etmemek ve uyarı-önlemlere dikkat etmek yaşam kalitesindeki pek çok olumsuzlukların önüne geçebilir.

Dr. Süleyman ESERDAĞ
Kadın Hastalıkları
ve Doğum Uzmanı
www.jinekolognet.com

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

1 yorum

  1. iyi günler hocam.ben 29 yaşındayım.2005 yılından bu zamana kadar üreme organında ve göbek altında siğiller mevcut.eskisine nazaran sayısı az toplu iğne kafası kadar küçüldü ama zaman zaman kaybolsada yine çıktı.1 yıllık evliyim.eşimde çıkma olasılığı nedir.1 ay önce eşime test yaptırdım bişey çıkmadı ama bende hala var.bir doktora danıştım eşine bulaştırmış olabileceğimi ve ondanda bana tekrar bulaştığını söyledi.o yüzden kaybolmadığını söyledi.ama eşimden kültür(parça)alarak yapılan teste eşimde bir şey çıkmadı.bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.psikolojik olarak yıkıldım.bu gebelikte çocuğa da geçme ihtimali varmış ve eşimde de de rahim kanserine yol açıyormuş. Ben birdaha hiç çıkmaması için bu siğillerden nasıl kurtulabilirim.

    saygılarımla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.