HIV

HIV retrovirüs ailesinde yer alan bir RNA virüsüdür. Bu virüs en fazla lökositlerde (özellikle CD4 T hücrelerinde), vücut salgılarında, daha az olarak da beyin ve barsak hücrelerinde bulunur. İnsanda hücresel bağışıklıktan sorumlu olan CD4 T hücrelerinin ölümüne neden olarak hastalık yapar.

HIV, AIDS’in etyolojik ajanı olan Human Immunodeficieny Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) kelimelerinin baş harfleri kullanılarak adlandırılmıştır.

Bu mikroorganizma bağışıklık sistemini tutarak bireyin savunma sistemini zayıflatan bir virüstür.

Vücut bağışıklık sisteminin etkisiz hale gelmesi demek, daha önce kolayca baş edilebilen mikroorganizmalarla artık mücadele edemeyecek duruma gelinmesi demektir. Bu da basit bir enfeksiyonun bile ölümcül hal almasına sebep olabilmektedir.

AIDS hastaları bağışıklık sistemlerinin etkisiz hale gelmesi yüzünden basit enfeksiyonlara yenilerek hayata veda etmektedir.

HIV virüsünün bilinen iki tipi vardır: HIV-1 ve HIV-2

Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaygın olan tip genellikle HIV olarak adlandırılırken Batı Afrika’da seropozitif asemptomatik bireylerden izole edilen yeni subtipe HIV-2 adı verilmiştir. HIV-1 ve HIV-2 suşlarının birçok biyolojik karakterlerinin benzer olmasına karşın bazı farklılıkların olduğu saptanmıştır. Örneğin HIV-2 HIV-1’e göre seksüel ve vertikal yolla daha az bulaşma gözlenmektedir. Ayrıca HIV-1 ve HIV-2 serolojik ve moleküler yapı olarak daha kolaylıkla ayrılabilmektedir. HIV-1 ve HIV-2’nin genomunda iki önemli farklılık bulunmaktadır. HIV-1 de bulunan ‘vpu geni’ HIV-2 de bulunmamaktadır. Ayrıca HIV-2 de ilaveten HIV-1 de bulunmayan ‘vpx geni’ bulunmaktadır.

 

[box type=”info” ]

HIV Pozitif/Negatif Ne Demektir?

Kanında HIV virüsü bulunmayan kişilere “HIV negatif” denir. Bu kişiler aynı zamanda Anti-HIV testi (ELISA testi) negatif kişilerdir. Kanında HIV virüsü bulunan kişilere “HIV pozitif” veya “HIV enfeksiyonlu” denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan seropozitif (Anti-HIV testi=ELISA testi pozitif) kişilerdir.[/box]

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

4 yorum

 1. merhaba şüpheli ilişkiden 1 yıl sonra özel bir labaratuvarda hıv1/2 ve frengi hepatit testleri yaptırdm. Hepsi negatif ama bu testler kart test yöntemıyle yapıldı sanırım. Buna guvenmeli miyim? Yeniden test yptırmalı mıyım? Kart testlerin güvenilir olmadığını söylüyorlar. Bu yùzdn şüphe duydum.

 2. merhaba ben 3 gün önce özel bir hastanede hıv testi yaptırdım bayan az bi pozitiflik olduğu için ankaraya yollancak dedi 3 gün sonra test sonucunu alabilirsin dedi. bugüün 3. gündü ve ilk aradığımda yarın sonucun cıkar dediler fakat bi kaç saat önce beni tekrar arayıp tekrar kan gerektiğini ankaraya yollancağını söylediler haftaya çarşamba öğrenebilirsin dediler. sanırım süpheli bir durum var ve ben korkuyorum . heralde western blot testi yapılcak fakat diğer testlerde pozitif western blot ile negatif çıkma ihtimali var mı? eğer varsa diğer testlerimin pozitif çıkmış olmasının nedeni ne olabilir? ve bayan bana yollanılan kan örneği yeterli olmadığı için istiyolarda olabilir dedi bu doğrumu? kadın bunları söylerken inandırıcı gelmedi sanki birileri bişey biliyo bana söylemiyo kafayı yemek üzereyim artık 3 gündür ben ne yapcağımı şaşrdım ve korkuyorum bu 3 günü nasıl geçircem onuda bilmiyorum. piskolojim alt üst oldu lütfen yardımcı olun??

  • western blot, kart tipi aids taramasını doğrulamak için yapılan daha özgün bir testtir. Diğerlerinin negatif veya pozitif çıkması durumunda pozitif çıkabilir ve hiv enfekte olduğunuzu gösterir.
   önceki testlerin negatifyada pozitif çıkması durumunda western blot negatif gelebilir. Aids olmadığınızı gösterir.

   Neden öncelikle bu test yapılmıyor?
   Maliyetlerden ötürü. Western blot pahalı bir test ama güvenirliği fazladır. Diğer testlerin güvenirliği azdır ancak ucuzdur. bu yüzden şüpheli durumlarda elisa kart testi çalışılır, daha sonra elisa pozitif tespit edilecek olursa western blot bakılır.

   muhtemelen kart test pozitif! western blot bir kez daha pozitif gelirse hiv enfekte olduğunuz söylenecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.