Mide Bulantısı

bulantiMide bulantısı herkeste görülebilen çok yaygın bir durumken, sindirim sistemi problemleri,  iç kulak  sorunları, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyonu veya şeker hastalığı olan kişilerin yanı sıra kokular ve hoş olmayan görüntülere karşı aşırı hassas bir yapıya sahip olanlarda daha sık görülüyor.

Mide bulantısının aslında altta yatan bir patolojik durumun dışarı yansıması olarak kabul edildiğini söyleyen  Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu,  “Gebelik ve psikolojik durumu iyi olmayan bireylerde organik bir hastalık olmadan da mide bulantısı ve kusma görülebilir” dedi.

Mide bulantısının olası nedenleri nelerdir ?  

Bulantının sayılamayacak kadar fazla nedeni olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Atasoyu “Mide bulantısı genellikle besin zehirlenmesi, araç tutması, ishal, migren, aşırı alkol ya da uyuşturucu alımı, gebelik ile bağlantılı ve  kemoterapi uygulamaları durumunda görülüyor” diye konuştu. Doç. Dr. Atasoyu, ancak bulantı deyince mide ülseri, iç kulak hastalıkları, ileri evre böbrek yetmezliği, bazı kalp krizi tipleri, kan şekerinin kontrolsüz yükselmesi ve kafa içinde basınç artışı gibi daha ciddi durumlarında akla gelmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bulantı hangi hastalığa bağlı olarak ortaya çıkıyor ?

Besin zehirlenmesi ve diğer ishal ile seyreden hastalıklar (kolitler gibi) : Karın ağrısı, yüksek ateş, bazen kanlı dışkılama şeklinde belirtiler olur.

Mide ülseri: Mide bölgesinde ağrı, midede yanma, kaynama, hazımsızlık gibi yakınmalar olur. Ülser varlığı midenin normalde olan gıdaları ileri doğru iten hareketlerinin tersine dönmesine ve böylece bulantı-kusma oluşmasına yol açabilir.

Barsak tıkanıklığı: Karın ağrısı, karında şişkinlik, dışkı yapamama, dışkıya benzer nitelikte kusmuk çıkarma, yüksek ateş ile görülür. Barsaklarda mekanik (kitle varlığı, karın için yapışıklıklara bağlı vs.) veya paralitik (kanda potasyum düşüklüğü gibi elektrolit bozuklukluğunun olması hali) nedenli tıkanıklık gelişebilir.

Araç tutması: İç kulaktaki dengeden sorumlu yarım daire kanallarının harekete aşırı hassas oluşuna bağlı gelişir. Araç içinde seyahat ederken ortaya çıkan bulantı ve sonrasında kusma ile kendini gösterir.

İç kulak ve beyincik ile ilgili hastalıklar: Bu hastalıklarda ön planda dengesizlik ve baş dönmesi yer alır. Ek olarak bulantı yakınması da gelişir. Örneğin; Meniere hastalığı, vestibüler nörit, beyincikte kitle varlığı gibi.

Kontrolsüz hipertansiyon: Hipertansiyonu olan bireylerde tedavi kullanılmaması veya yetersiz tedavi nedeniyle kan basıncının çok yükselmesi durumunda baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı görülebilir.

Kontrolsüz şeker hastalığı: Şeker hastalığı olan hastaların diyete uyumsuzluk, araya giren enfeksiyonlar veya tedavi yetersizliğine bağlı kan şekerinin çok yükselmesi durumunda “diyabetik ketoasidoz” adı verilen bilinç değişiklikleri, bulantı-kusma, karın ağrısı ile kendisini gösteren bir tablo gelişir.

İleri evre böbrek yetmezliği: Böbrekler tarafından vücuttan uzaklaştırılması gereken metabolizma atık ürünlerin atılamaması nedeniyle bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı, idrar miktarında azalma belirtiler oluşabilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.