Müzik, Çocuk Ruhunun Gıdasıdır

doktor oneri

İlköğretimden itibaren, amansız bir yarış içinde ve büyük ders yükü altında büyüyen çocukların, ruhsal ve zihinsel sağlığına nasıl destek olunabilir?

Maltepe Üniversitesi Konservatuvarında “Müziğin, çocuk ruhunun gıdası olduğu” kanıtlanıyor. Çalışmalara göre müzik dersleri, özgüveni ve dikkati artırıyor; müzikle uğraşan çocuklar daha mutlu ve başarılı oluyor, üstelik müziğe ne kadar erken başlarlarsa o kadar çok yol alıyorlar…

Müzik, çocukların ruhsal ve zihinsel gelişiminde nasıl bu denli etkili olabiliyor? Yanıtı, Maltepe Üniversitesi Konservatuvarında çocuklara yönelik yapılan bilimsel çalışmalarda… Müzik sadece ritim tutmak veya şarkı söylemek demek değil… Bir enstrüman öğrenmek, solfej, ses, işitme, nota gibi eğitimler beraberinde hayat başarısını da getiriyor.

Hem lisans hem de çocuklara yönelik yarı zamanlı programlarıyla dikkat çeken Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Bahar Polat’ın “Okul Öncesi Müzik Eğitiminin Önemi ve Eğitim Yöntemleri” başlıklı bilimsel çalışması da müziğin çocuklar üzerindeki etkisini bir kez daha kanıtladı. Polat’ın makaleleri, Akademik Müzik Araştırmaları Dergisi- AMADER ve Uluslararası Asos Journal isimli hakemli dergilerde yayımlandı. Dalcroze, Kodaly, Orff, Suzuki, Montessori gibi yöntemleri inceleyen Polat, okul öncesinde müziğe başlayan çocukların odaklanma sorunu yaşamadığını, arkadaş ilişkilerinin geliştiğini ve kendilerini daha iyi ifade ettiğini ortaya koydu. Müziğe başlamak için 3.5 yaşın en uygun çağ olduğunu söyleyen Polat, “Ancak bu katı bir kural değil, sonraki yıllarda da başlanabilir” dedi.

Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı Müdürü Prof. Çiğdem İyicil de yaptıkları akademik çalışmalarla müzikle uğraşan çocuklarda gelişimin daha hızlı olduğunu gördüklerini belirterek, “Sanatın her dalı çocukların zihnini açıyor, topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerini sağlıyor. Çocuklar, daha sosyal oluyor, kendini daha rahat ifade ediyor” diye konuştu.

Müzik, matematik başarısı getiriyor

Lisans düzeyinde ilk öğrencilerini geçen yıl kabul eden Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı, yaylı çalgılar, piyano, arp, gitar dallarında lisans düzeyinde eğitim veriyor. Konservatuvarda önümüzdeki yıl Üflemeli ve Yaylı Çalgılar ile Kompozisyon ve Orkestra Şefliği bölümleri de açılacak. Konservatuvar yarı zamanlı olarak çocuklara eğitim vermeyi de sürdürecek.

Prof. İyicil, Çocuk Konservatuvarında verdikleri eğitimle müziğe erken yaşlarda başlamanın önemini bir kez daha gösterdiklerine dikkat çekerek, “Müzikte yola ne kadar erken çıkarsanız, o kadar yol alırsınız. Müzik bilen çocuklar özellikle matematik dersinde daha başarılı. Bir müzik aleti çalmak, beynin farklı kısımlarını aynı anda kullanma zorunluluğu getirdiği için çocuklarda gelişimi hızlandırıyor” diye konuştu.

Çocuğunuza mutlaka enstrüman verin

Sanatın her dalının hem çocukların zihnini açtığını hem de sosyal gelişimlerine büyük katkılar sağladığını belirten Prof. İyicil, enstrüman çalmayı öğrenmenin çocuklara kendilerini ifade edebilecekleri etkili bir alan yarattığını vurguladı.

Prof. İyicil, “Anne babalar çocuklarının eline mutlaka bir enstrüman versinler. Çocuklarındaki değişimi kendileri gözlemleyeceklerdir” diyor.

Odaklanma sorunu müzikle çözülüyor

Maltepe Üniversitesi Konservatuvarında ilkokul çağından lise son sınıf öğrencisine kadar her yaştan çocuğa solfej dersi veren Selmin Nilay Tunacan da “Sağ beyin, sol beyin aynı anda çalışıyor. Her çalgı bizim için çok önemli, bir yandan matematiksel zekâyı bir yandan pratik zekâyı geliştiriyor” diyor.

Marmara Eğitim Kurumları müzik öğretmenleri de enstrüman ve notaların etkilerini ilk elden tespit eden eğitimciler… Müzik Öğretmeni Elif Kılıç, “Müzik sosyal gelişim, kendine güven, kendisiyle barışıklık açısından çok önemli. Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için müzik çok faydalı” mesajını veriyor.

23 NİSANDA ÇOCUKLAR SAHNEYE

Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bir müzik şöleniyle kutlamaya hazırlanıyor.

20. yüzyılın en büyük yorumcularından sayılan piyanist ve besteci Prokofiev’in Peter ve Kurtadlı müzikli masalı çocuklar için sahnelenecek. Maltepe Üniversitesi Oda Orkestrası koordinasyonunda Hezarfen Ensemble ile birlikte sahnelenecek oyunda Nursel Köse anlatıcı rolünde sahneye çıkacak.s25 Nisan Perşembe günü Marmara Eğitim Köyü’nde Marmara Koleji ilkokulu öğrencilerine yönelik ilk gösteride çocuklar, performans sonrasında sahneye davet edilecek. Böylece çocuklar, sanatçılarla konuşma, enstrümanlar hakkında bilgi alma ve deneme şansı bulacak. Eser, aynı gün saat 18:00’de Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinin düzenlediği “14. Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrenci Kongresi”nde Türkiye’nin her yerinden gelen eğitimciler için de sahnelenecek.İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.