Çocukta Demir Eksikliği Anemisi ( Kansızlıklar )

Çocukta Kan Hastalıkları Demir Eksiklikleri Tedavisi.

Vücuttaki kan miktarının normal olmasına karşın, kandaki kırmızı kan hücrelerinin azalması kansızlık olarak adlandırılır. Kansızlıkların nedenleri ve tipleri çok çeşitli olmasına rağ­men, hepsi hemen hemen aynı belirtilere neden olurlar.

Kansızlık Sonucu;

Çocukluk yaşlarında en sık karşılaşılan kansızlık çeşidi de­mir eksikliğine bağlı olanıdır. Demir eksikliği çocuklarda tehlikeli ve müdahele gerektirir.

Erken doğan bebeklerde ve 6 ay- 2 yaş arası çocuklarda en sık görülür.

Genellikle besinlerle demirin yeterince alınamamasına bağlıdır. Çok süt içen çocuklar et ve sebze içeren besinleri az yediklerinden bunlarda sık görülür. Ayrıca sütün yemekler esnasında alınması, besinlerin içindeki demirin vü­cut tarafından alınmasını engelleyeceğinden olumsuz yönde etkiler.

Demir eksikliğinin tanısı; kanda kırmızı kan hücrelerinin ve demirin, depolanma düzeyinin düşük bulunmasıyla konulur.Demir içeren ilaçlar en az 3 ay kullanılmalı ve yapılan kan sonuçlarına göre tedavi uzatılabilmelidir.

İlk 3 ay içinde süt çocuklarında kansızlık ortaya çıkabilir, normal bir durumdur. Bebeğin kendi kendine kan yapabilme yeteneğine yavaş ya­vaş erişmesine bağlıdır. 3.ayda kendiliğinden sona erer. Herhangi bir te­davi gerekmez.

Kemik iliği kanımızdaki 3 tür hücre yapımından sorumlu ana organdır. Bunlar;

Aplastik anemi nadiren doğumla beraber ortaya çıkabile­ceği gibi, bazı ilaçlar, kimyasal maddeler (boya, cila vs’de bulunan benzin ve çözücüler), viral hastalıklar da aplastik anemiye sebep olabilirler.

Hastalarda alyuvarların eksikliğine bağlı olarak yukarıda sayılan kansızlık bulguları, akyuvarların eksikliğine bağlı ola­rak sık hastalanma ve hastalıkların kolay geçmemesi ve trombositlerin eksikliğine bağlı olarak da cilt altında kanama ve kanamanın durmaması gibi durumlar görülür.

Aplastik anemi; çok ciddi bir durumdur ve hastanede teda­vi edilmelidir. Kan veya trombosit verilmesi gerekebilir. Trombositler çok düşerse en ufak bir kanama, vücutta tehlikeli kanamalara (beyin kanaması) yol açabilir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.