Çocukta Crohn Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi ?

Ağızdan makata kadar tüm sindirim yollarını tutabilen süreğen bir iltihabı hastalıktır.

Hastalık belirtileri başlangıçta çok belli olmaz. Hastalığın görüldüğü sindirim sistemi organına göre belirtiler değişiktir. Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal (bazen kanlı), kilo kay­bı, ateş, eklem ağrıları, büyümede yavaşlama, kansızlık, vita­min eksikliği, makat çevresinde abse oluşması belirtiler ara­sındadır. Tuvalete çıkma hissi olmasına rağmen çocuk bü­yük tuvaletini yapamaz.

İltihap yaygın olarak barsaklarda ise, ishal (bazen kanlı), kilo kaybı, karın şişliği olur. Ayrıca bazen de barsak dışı eklem ağrısı ve şişliği, göz bozukluğu, ciltde sertlikler gibi be­lirtiler gözlenebilir.

Ağızdan veya makattan sokulan hortum (gastroskopi, kolioskopi) yardımıyla tanınan hastalığın tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayıcı ya da iltihabi durumu giderici ilaçlar uzun süreli olarak kullanılır. Crohn Hastalığı , iyileşme ve alevlenme­lerle seyrettiğinden belli aralıklarla doktor kontrolü gerek­mektedir.

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.