Çocuklarda Besin Alerjisi

doktor oneri

Besin alerjisi bazı gıda maddelerine karşı vücudun aşırı tepki göstermesidir.

Çocuklarda görülen gıda alerjilerinin yüzde 90 nedenini; inek sütü, yumurta, buğday unu, fındık, fıstık ve deniz ürünleridir.

Besin alerjisi genellikle ilk üç yaşta ortaya çıkar. Besin_Alerjisi_Egzama_01

Besin alerjisi olan çocuklarda çoğunlukla ilk aylarda; yanaklarda döküntü, cilt kuruluğu gibi şikâyetler gözlemlenmektedir.

Çocuklarda sıklıkla alerjik egzama ile kendini gösteren besin alerjisi, mide ve bağırsak alerjilerinin de ortaya çıkmasına neden olur. Çoğu zaman ilk bir yaş grubunda fışkırır tarzda kusmalar ve ishal görüldüğünde besin alerjisi (!) akla gelmelidir. Gıda alerjisinde kusmalar zamanla geçerken yerini sessiz reflüye bırakmaktadır. Ses kısıklığı, diş gıcırdatma, ağız kokusu, iştahsızlık belirtileri ile seyreden reflü zamanla geçmeyen balgamlı öksürüklere ve astıma yol açar.

Gıda alerjilerinin aşı tedavisiyle kalıcı çözümü yoktur!

Dilaltı aşıları sadece kısmen bu ev tozu akarları ve polen gibi solunum yoluna etki eden allerjenlere karşı etkilidir.

İnek sütü, yumurta, fındık, fıstık, deniz ürünleri ve tahıllara karşı olan alerjilerin tamamen olmasa da üç yaşına doğru geçmeye eğilimli vardır. Fakat gıda alerjileri geçerken yerini ev tozu akarına ya da polen gibi solunum yoluna etki eden alerjilere bırakır.

Gıdalara alerji olup olmadığını kandan yapılan “spesifik IgE” adı verilen bir testle bakılır. Eğer testler yolu ile problem yaratan besin kesin belirlenirse, o gıdadan sürekli ve mutlak bir şekilde uzak durmak gerekir.

Dr. Fatih Hakan ÇAM tarafından derlenmiştir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.