Tatilin ikinci yarısında okula hazırlık önemli

Yarı yıl tatilinin ilk haftasında çocukların psikolojik olarak dinlenmeleri ve arkadaşları ile vakit geçirmelerinin önemli olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Zafer Atasoy, tatilin ikinci haftasının ise okula dönüşe hazırlıkla geçirilmesi gerektiğini vurguladı.  Dr. Zafer Atasoy, tatilin ikinci haftasında  okul ödevlerinin yapılması, zayıf olan derslerin tekrarı ve yeni konuların gözden geçirilmesinin  ikinci döneme hazırlık  açısından önemli olduğunu belirkerek, ödevler ve dersler yapılırken  bile çocuğun tatilde olduğunun unutulmaması gerektiğine değindi.

İlk haftası geride kalan yarı yıl tatili ile ilgili ebeveynlere önerilerde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Zafer Atasoy, karneleri nasıl olursa olsun çocukların bir süre dinlenmelerinin önemine değinerek, tatilin ikinci haftasında ise okula hazırlık yapılabileceğini söyledi. Tatil süresince sabah ya da akşam yatmadan önce okunan bir hikaye kitabı, çocuk kitabı veya romanın çocukların dinlenmesine katkı sağlayacağını belirten Dr. Zafer Atasoy, “İçinde bulunduğumuz ikinci haftada ise okul ödevlerinin yapılması, zayıf olan derslerin tekrarı, yeni konuların gözden geçirilmesi ikinci döneme hazırlık olacağı gibi derslerin daha kolay öğrenilmesi ve başarının artmasında yardımcı olacaktır. Ancak ödevler ve dersler yapılırken  tatilde olduğumuz unutulmamalıdır. Gereğinden fazla yüklenmeler, beklentiler çocuklarda bıkkınlık ve çaresizlik duygularını arttırmakta, derslere karşı olumsuz tutum öğrenmeye karşı direnç ve inatlaşmaya sebep olmaktadır” diye konuştu.

Karnesinde zayıfı olan çocuğa kötü davranmak, fiziksel şiddet uygulamak, sevdiği şeylerden mahrum bırakmak, odaya kapatmak, hakaret etmek ve aşağılamak gibi  tutumların çocuğun ruh sağlığına olumsuz etkileri olacağına değinen Dr. Zafer Atasoy, özellikle çocukları diğer arkadaşları ile kıyaslamanın özgüven eksikliğine neden olduğunu dile getirdi. En doğru yöntemin çocuğun yine kendisi ile kıyaslanması olduğunu söyleyen Dr. Zafer Atasoy, “Örneğin geçen sene bu dersin daha iyiydi, bu sene ne oldu gibi bir yaklaşım ile soruna odaklanmak, zayıf dersler üzerinde konuşarak nedene ulaşmamaya çalışmak olumlu sonuçlar verecektir. Bu aşamada dersi anlama güçlüğü mü var, çalışma yöntemi mi yanlış, yeterince çalışmadı mı, görme-duymada sorunu mu var gibi sorunlar irdelenmelidir” dedi.

ÇOCUKLARINIZLA KONUŞUN

Kaç yaşında olurlarsa olsunlar çocuklar ile konuşulabileceğini söyleyen Dr. Zafer Atasoy, aslında çocukların sorunlarını hatta çözüm yollarını bildiklerini belirterek “Sorunun nedenleri çocukla birlikte bulunduğunda, çözümünü de seve seve kabul ederek yapacağı için ikinci dönemde daha az sorun yaşanacaktır” diye konuştu.

Tatil süresince zayıf derslerin çalışılması ve çocuğun iyi öğrenemediği konuların ele alınması gerektiğini belirten Dr. Zafer Atasoy, gerekiyorsa daha büyük kardeşten ya da öğretmenden yardım alınabileceğini söyledi. Çocuğa sadece “çalış”demenin yeterli olmadığını vurgulayan Dr. Zafer Atasoy, çocuğa nasıl çalışacağının da gösterilmesi ve özellikle ilkokul çocuklarına bu konuda yardımcı olunması gerektiğine dikkat çekti.

MADDİ ÖDÜLLENDİRME OLUMSUZ ETKİLİYOR

Öğrenmede ödüllendirme sisteminin önemli olduğunu söyleyen Dr. Zafer Atasoy, manevi ödül, takdir, beğenme gibi davranışlar başarıyı olumlu yönde etkilerken maddi ödül ve vaatlerin öğrenmeyi tam tersine olumsuz yönde etkilediğini diye getirdi. Dr. Zafer Atasoy, “Maddi ödüllendirme bir süre sonra ebeveyn-çocuk arasında inatlaşma ve çekişmeye neden olmaktadır. Çocuklarda görev bilinci, sorumluluk gibi nitelikli duyguların gelişebilmesi için maddi ödül, manevi ödülün peşinden gelmelidir” dedi.

SIKI DİSİPLİN BAŞARI GETİRMEZ

Mutlu, huzurlu, kendini seven, hatalarını kabul eden, hatalarını düzeltmek için çaba gösteren, sorumluluklar alabilen, destek ve yardım isteyebilen  çocukların başarılı olabileceğini söyleyen Dr. Zafer Atasoy, sıkı disiplinin, bir yetişkinin çocuğa karşı uyguladığı zor kullanım metodu olduğunu belirterek, “Sıkı disiplin ile yetiştirilen çocuklar gerçek başarıya ulaşamazlar. Beden ve ruh sağlığı birlikte iyi olursa başarıdan söz edebiliriz. Çocuğun yeteneklerini, ihtiyaçlarını, kapasitesini, gelişim seviyesini dikkate almayan sıkı disiplin başarıya değil başarısızlığa yol açar” dedi. Çocuk eğitiminde sınırlar olduğunu ve katı disiplin yerine sınırlardan ve sorumluluklardan söz edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Zafer Atasoy,  bunun için de çocuklara amaçlar ve hedefler koymasının istenebileceğini belirtti. Dr. Zafer Atasoy, çocuğun kendi öz denetimini sağlayabildiği, sevgi ve destekle ulaşılan başarının sürekli olacağını ve hayatın her aşamasında devam edeceğini sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.