Çocuklarda Skolyoz

doktor oneri

Tablet ve bilgisayar başında daha fazla vakit geçiren çocuklarda artık bel ve omur rahatsızlıkları artıyor. Çocuklarda skolyoz giderek artan bir problem ve saglikdanisma.NET olarak Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Çağatay ÖZTÜRK ile gerçekleştirdiğimiz ve çocuklarda skolyoz ile ilgili sık karşılaştığımız sorulardan oluşan söyleşimizi yayınlıyoruz.

skolyoz-header

Çocuklarda skolyoz görülme sıklığı ve nedeni?

Skolyoz sıklıkla ergenlik döneminde belirgin hale gelir. Omurga diziliminde bozukluk, omuz dengesizliği, belde asimetri ve kalça kemiklerinin birinde öne çıkıklık en sık saptanan bulgulardır. Daha küçük yaşlarda görülen skolyoz genellikle doğumsal problemlere bağlıdır ve hızlı ilerler. Bu çocuklarda, sırtta görülen gamze ve renk değişiklikleri ve sırtta kıllanma en sık görülen bulgulardır.

Doğumsal problemlere bağlı (konjenital) skolyoz daha hızlı ilerler.

Küçük yaşta ortaya çıkan skolyoz sebebi doğumsal yani bizim konjentinal dediğimiz skolyoz olabilir. Kas ve sinir hastalıklarına, metabolik hastalıklara, bağ dokusu hastalıklarına bağlı olarak da küçük yaşlarda vücutta skolyoz gelişebilir. Ayrıca idiyopatik yani bilinmeyen skolyozun tipleri olan infantile ve juvenileskolyozlar da yine çocuklarda ortaya çıkan skolyoz sebeplerine örnek gösterilebilir.

Aileleri tarafından çocuklarda skolyoz nasıl tespit edilir?

skolyoznedenleriKüçük yaşta başlayan skolyoz, fiziksel gelişime bağlı olarak hızla ilerliyor. Dikkatli ebeveynler, çocuklarının skolyoz olup olmadığını kolayca anlayarak erken yaşta sorunun çözülmesini sağlayabilir. Özellikle erken teşhiste ebeveynlere büyük görev düşüyor. Sık sık çocuğunuzu kontrol etmeniz gerekiyor.

Çocuklarının sırtında tüylenme artışı, renk değişimleri ve gamzeler skolyoz belirtisi olabilir. Bu belirtilerle birlikte denge problemleri yaşanıyor ya da çocuğunuz öne eğildiğinde sırt çıkıntıları oluşuyorsa skolyoz olabilir. İki kol yanda sarkar şekilde çocuklarını öne eğerek, sırtlarını kontrol edebilir ve şekil bozukluğu olup olmadığını kontrol edebilirler.

Skolyozu olan çocuklar ne gibi sorunlarla karşılaşır?

Çocukların hareket etme isteğinin azalması, ağrılı yüz ifadesi, yatma isteği, özellikle ayaklarını karnına çekerek yatma isteği bel ve sırt ağrısını düşündürmesi skolyoz için gerekli bulgulardır. Özellikle gece ağrı çeken hastalar zaman kaybetmeden bir omurga uzmanına başvurmalıdır.

Omuz hizası birbirine eşit değilse, bel ya da kalçalarda yan bir duruş varsa ve bacaklarda gövdeye göre orantısız bir kısalık bulunuyorsa, en kısa zamanda bir uzmana başvurulması gerekiyor. Aynı zamanda sırt ağrıları ve yakın bölgelerdeki eklem ağrıları da belirti olabilir.

Fark edilmez ve Tedavi edilmezse ne olur?

cocuklarda_skolyozSkolyoz hastalarının olayın başından itibaren uzman takibi altında olmaları yapılması gereken tek şeydir. Bazı skolyoz tiplerinde ne yapılırsa yapılsın hastalık ilerler ve cerrahi tedavi sınırına gelir. Günümüzde skolyozun cerrahi tedavisi başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Aileler hastalığın bilincinde olmalı ve takip ve tedaviyi yapan uzman ile işbirliği içinde olmalıdır.

Tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürüyor, akciğer, solunum ve kalp problemlerine yol açabiliyor. Hasta yatalak kalabiliyor. Fiziksel sorunlar ruhsal sorunları da beraberinde getiriyor.

Tedavi için neler yapılır?

Erken teşhis önemlidir. Tedavi başarısını arttırır.

Skolyoz 25 derecenin üzerinde ise korse tedavisine başvurulabilir. Fakat 50 derece üzerindeki eğriliklerde ameliyatı tercih ediyoruz. Hasta çocuksa büyüme ve gelişme dönemlerini dikkate alarak ameliyat sürecini uzatıyor ya da başka tedavilere başvuruyoruz. Çocukluk döneminde ortaya çıkan skolyozda erken teşhis önemlidir ve çoğu zaman erken cerrahi müdahale gerekebilir. Büyüyen çocuklarda tedavi zorlaşsa da erken teşhis edilen vakalarda başarı yükselir.

Skolyozdan korunmak için ailelere öneriler?

Skolyoz çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Mesela spastik çocuklarda ya da çocukluk çağında felç geçirenlerde görülmektedir. Ancak sıklıkla karşılaşılan skolyozlar, daha çok 10’lu yaşlarda ortaya çıkan ve nedeni hala tam olarak bilinmeyen grupta görülen skolyozlar ile anne karnındaki etmenler nedeniyle ortaya çıkan ve doğuştan itibaren bulgu veren doğumsal skolyozlardır. Birincinin nedenini tam olarak bilinmemektedir. Konjenital skolyoza ise gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, şeker hastalığı, bazı vitamin eksikliklerinin neden olduğu düşünülmektedir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.