Çocuklarda kemikten yaş tespiti

Kemik uzamasını izlemek ve yasal konulara çözüm getirmek için yapılan kemik yaşı tespiti pediatrik endokrinoloji, ortopedi ve adli tıp gibi bilim dallarınca araştırılmaktadır. Özellikle adli tıpta mahkeme tarafından çocukların yaşının belirlenmesi ve yasal olarak erişkin ve çocuk ayrımının yapılması önemlidir. Sporcularda yaş tayini yaş grubuna göre takımlar oluştururken önemlidir. Ortopedide yaş tayini boy uzamalarının tahmin edilmesinde ve ameliyat zamanını belirlerken kritik öneme sahiptir.

Çocuk ve gençlerde kemikten yaş tespiti, yasaya göre çocuk olduğunu belgelemek isteyenlerde, boy uzatması ya da bacak uzunluk eşitsizliği nedeniyle operasyon planlanan çocuklarda ve  sporcularda gelişim takibi amacıyla yapılır.

Kemik yaşı tespiti el – bilek röntgen filmlerinin radyolojik incelenmesi ile gerçekleştirilir. Bu amaçla kullanılan Greulich – Pyle Atlası kronolojik yaş gruplarına göre olması gereken standart el – bilek kemik haritalarından oluşmaktadır. Bu yöntemde el –bilek röntgen filmi atlastaki şablonlarla karşılaştırılarak kemik yaşı tespit edilir.

Yaş aralığı

Doğumdan olgunluğa dek, çeşitli kemikleşme merkezlerinin görünmesi ve birleşmesi oldukça belirli bir örneği izlediğinden, büyümeyi değerlendirmede, doğumdan büyümenin durduğu döneme kadar yapılabilir. (Kızlarda yaklaşık 16 yaş ve erkeklerde 18 yaş…)

Kemik yaşı daha küçük çıktığı zaman:

Doğum tarihine göre yapılan hesaplamaya göre kemik yaşı daha geri olan çocuklarda D vitamini yetmezliği yönünden değerlendirme yapmak gerekir. Boy uzaması takibi yapılan ya da omurgada eğrilik nedeniyle takip edilen çocuklarda kemik yaşının geride olması boy uzamasının artacağı ve buna parelel olarak beldeki eğriliğin de artacağının habercisidir. Eğer kemik yaşı doğum yaşına göre daha ileride ise bu durumda gelişme beklenenden önce tamamlanacak demektir. Genel olarak özetlersek kemik yaşının tahmini, yasal yönü dışında medikal olarak ailelerin bize sorduğu “çocuğum daha uzayacak mı?” sorusunu cevaplamak ve beklenenden çok erken tarihte büyümesi durma ihtimali olan çocuklarda hormon eksikliklerini tamamlamak, tedavisini yapmak ve aileleri ileride uygulanacak tedaviler konusunda bilgilendirmek için gerekir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.