Böcek ısırıklarından nasıl korunulabilir ?

mosquito-bite-t11826Okulların tatil olması ile sokakta oyun saatleri uzayan çocukların başı böcek ve sinek ısırıklarıyla dertte. Özellikle tatil beldelerinde ve yazlıklarda sabahtan akşama kadar özgürce doğayla iç içe olan çocukları böcek ve sinek ısırıklarından korumak için önerilerde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, “Kokulu kozmetikler ve parlak giysiler böcekleri çektiği için bunlardan uzak durulmalı” dedi.

Uzun yaz tatilinin başlaması ebeveynler için çocukların sokakta çok daha fazla zaman geçirdiği bir dönemi simgeliyor. Kış aylarında evde bilgisayar başında vakit geçiren çocuklar bu dönemde doya doya sokakta oynuyor bu da böcek ve sinek ısırıkları gibi sorunları beraberinde getiriyor.  Isırıklardan korunmak için bahçede, kumsalda ve ormanlık alanda oynayacak çocuklara hava durumuna göre seçilecek incelikte bir pantolon ve uzun kollu tişört giydirilmesini öneren Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, ebeveynleri tatlı ve kokulu gıdaları ve çöpleri açıkta bırakılmaması konusunda uyarıda bulundu. Çocukların cildine sürülen kimyasal kökenli koruyuculardan kaçınılması gerektiğine değinen Dr. Sokullu, bitkisel kökenli, emilmeyen koruyucuların tercih edilmesini önerdi. Dr. Sokullu özellikle oyun oynama dönemindeki çocukların kovanlar ve karınca yuvaları konusunda uyarılması gerektiğine dikkat çekti.insect-bite-swelling

Tedavi

Isırılan bölgenin su ve sabunla yıkanması gerektiğini belirten Dr. Sokullu sonrasında buz uygulaması yapılması ve antihistaminik kremlerden sürülmesi gerektiğini anlattı. Dr. Sokullu, “Özellikle sinek ısırıklarının kaşıntılı olabildiğinden tırnakları kısa kesmek ve elleri temiz tutmak enfeksiyon  kontrolü açısından önemlidir” diye konuştu.

Bunlara dikkat!

Isırıklar konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Dr. Sokullu, “Şişlik alanı büyükse ve bu girişimlere rağmen artmaya devam ediyorsa, özellikle yüzde, dudaklarda ani şişme, solunum zorluğu gibi belirtiler eşlik ediyorsa en yakın hastaneye başvurmak uygun olur” dedi.

Böcek /arı sokmasına karşı aşırı duyarlılığı olanlar için acil müdahale ilaçlarını yanlarında bulundurma önerisinde bulunan Dr. Sokullu,  “Aşırı duyarlılık reaksiyonları ani tansiyon düşmesi ve nabızların alınamaması ile hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabilir” diye konuştu.

Anadolu Saglik Merkezi hakkında 24 makale
Bu yazı Anadolu Sağlık Merkezi tarafından kullanıcılarımızı bilgilendirmek üzere haber ajansı üzerinden paylaşılmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.