Bebeklerde ağlama

Özellikle doğumdan sonraki ilk birkaç haftada olmak üzere tüm bebekler ağlar. Bir şeye ihtiyaç duyduklarında ağlarlar ancak bu daima ağladıklarında bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmez. Bazen bebeğinizin neden ağladığı bellidir, örneğin altını kirletmiştir veya acıkmıştır. Ancak bazen ağlamalarının nedenini bulmak bu kadar kolay olmaz. Bebeğinizin neden ağladığını bulmak için genellikle tüm olası sebepleri değerlendirmeniz gerekir.

Ağlayan bir bebek sizi de strese sokabilir ve uykunuzu bölebilir. Durmadan ağlayan bir bebeğiniz varsa, kendinize biraz zaman vermeniz son derece önemlidir.

Bebeğinizin ağlaması anormalse (çok yüksek sesli veya hıçkırıklarla ağlıyorsa), ağlama zaman zaman bebeğinizin hasta olduğunun da kanıtı olabilir, tıbbi yardım alın.

Nedenleri

Bebekler konuşamadıklarından kendilerini ifade etmek ve ihtiyaçlarını bildirmek için ağlama yoluna başvururlar. Bazen bebeğinizin neden ağladığını bulmak zor olabilir. Ancak yaygın nedenler arasında şunlar sayılabilir: Açlık, susuzluk, ıslak veya kirli bez, yorgunluk veya gaz sancısı.

Diğer yaygın nedenler ise şunlardır: Çok sıcaklamak veya üşümek, yalnızlık, sıkıntı, rahatsız olma (giysilerin veya örtülerin çok sıkı olması gibi) veya aşırı uyarana maruz kalma (çok fazla gürültü veya aktivite gibi).

Kolik (karın ağrısı) de özellikle yenidoğan bebeklerde yaygın olarak görülen bir başka ağlama nedenidir. Kolik bebeğinizin gelişmekte olan sindirim sisteminden kaynaklandığı düşünülen yaygın bir rahatsızlıktır. Kolik rahatsızlığı olan bebekler genellikle çok yüksek sesle ağlarlar ve kolay kolay sakinleşmezler. Kolik ağrısı nedeniyle ağlayan bir bebeği arabanızla kısa süreli bir gezintiye çıkardığınızda bebek arabada ağlamayı keser. Bunun dışında bebeğinizin ağlaması hasta olduğunun bir göstergesi olabilir. Bebeğinizin hasta olduğundan şüpheleniyorsanız, ateş veya ciltte solgunluk gibi başka belirtiler olup olmadığına bakın. Anormal bir durum tespit ettiğinizde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Öneriler

Bazen bebeğinizin ağlamasını durdurmak zordur.

  • İlk adım ağlamanın tüm yaygın nedenlerinin (Açlık, susuzluk, ıslak veya kirli bez, yorgunluk veya gaz sancısı) üzerinde durmaktır.
  • Bu işe yaramazsa, bebeğinizi kendinize yakın tutun, böylece vücut temasını kaybetmezsiniz. Bebeğinize biberon veya emzik gibi emebileceği bir şey vermek de bebeğinizi sakinleştirip susturabilir.
  • Ayrıca bebeğinize müzik veya televizyon ya da çamaşır makinesi gibi bir arka plan sesi dinletmeyi de deneyebilirsiniz.
  • Bebeğinize ılık bir banyo yaptırmak da işe yarayabilir.
  • Ayrıca bebeğinizi kucağınızda hafif hafif sallayarak veya otomobille ya da bebek arabasında etrafta gezdirmeyi de deneyebilirsiniz.
  • Bebeğinizi çok fazla aktivite veya yeni deneyimle aşırı uyarmaktan kaçının. Bunun yerine yapılabilecek en iyi şey bebeğiniz için her akşam düzenli bir banyo saati ve sessiz bir uyku saati rutini oturtmaya çalışmaktır.

Kolik tedavisi için ilaçlar mevcuttur. Ancak, başarı oranı kişiden kişiye farklıdır ve kolik bebeğinizin sindirim sistemi gelişip olgunlaşana kadar geçmeyebilir.

Bebeğim hala ağlıyor, kafayı yemek üzereyim…

Eğer bebeğinizi rahatlatmak için elinizden geleni yaptıysanız ve davranışlarında ya da ağlamasında bir anormallik olmadığından da eminseniz; bebeğinizi beşiğinde veya karyolasında kısa bir süre yalnız bırakmanızın bir sakıncası yoktur. Başka bir odaya gidip televizyon izlemeyi veya müzik dinlemeyi deneyin. Bunu yapmak çok zor görünebilir ancak bebek büyütürken kendinize de zaman ayırmanız gerekir. Güvendiğiniz bir aile bireyinden veya arkadaşınızdan sadece bir saat için dahi olsa size yardım etmesini isteyin. Bebeğinizin ağlaması sizi öfkelendiriyorsa biraz mola verin. Bebeğinizi güvenli bir şekilde beşiğine veya karyolasına bırakın, kapıyı kapatın ve sakinleşmek için bir sure bekleyin.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.