Tatil Öncesi Cildiniz Hakkında

doktor oneri

Güneş ışığının bedenimiz üzerinde pek çok faydası olduğu gibi bazı zararı da var. Özellikle yaz tatilinde, bol bol güneş banyosu yaparken, güneşin zararlı etkilerini engelleyecek önlemler almak gerekiyor.

Güneşin olası zararlarını ve cildin nasıl korunması gerektiğini çoğu insan bilmiyor. Elbette güneş ışığı D vitamini üretimini uyarır ve ayrıca sedef gibi bazı deri hastalıkları üzerinde son derece faydalı bir etkisi vardır. Fakat diğer yandan, kontrolsüz bir şekilde güneşlenmenin, başta cilt yaşlanması, kırışma, deri kanserleri ve hatta alerjik reaksiyonlar gibi bir dizi sorunları da beraberinde getirir. Bu sebeple bu tarz sorunlar yaşamak istemiyorsak, güneşten korunmak birincil kural.

Güneş cildi yaşlandırır, cilt lekelerini artırabilir

Cildin yaşlanma süreci, cilt katmanları olan dermis ve epidermisde gözlemlenir. Ayrıca cilt alt dokusundaki yağlanma ve hacim azalır, bu da genel esnekliğin de azalmasına neden olur. İşte güneş ışığı yani ultraviyole radyasyona maruz kalmak, ince ve ya derin kırışıklıkların artmasına, düzensiz pigmentasyon nedeniyle kahverengi ve kırmızı lekelerin çoğalmasını tetikler. Kısaca cilt yaşlanma sürecini hızlandırır. Bu olay aslında cildimizin kendini korumak için yaptığı bir savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizmayı bozmamak ve cilde iyi bakmak gerekiyor. Hemen herkes artık, öğle saatlerinde güneşe çıkmaması gerektiğini, kıyafet seçimlerini sentetik olmayan pamuklu ürünlerden yana kullanmaları gerektiğini biliyor. Ayrıca koruyucu yüksek faktörlü, içeriğinde parfüm gibi lekelenmeyi artıracak malzemeler olmayan güneş kremlerinin mutlaka kullanılması gerekiyor. Güneş kremlerinin koruyucu etkisini yaşamak için, güneşe çıkmadan 15 dakika evvel sürmenizi öneriyorum.

Yüzünüzü güneşten koruyungunes_cilt

Yaz mevsimi sonrasında, ciltlerinde oluşan lekelenmeler için kliniklerimize çok fazla hastamız gelir ve gerekli tedavi süreçlerini başarıyla uygulanır. Fakat bu tarz sorunları yaşamamak için önlem almak gerekiyor. Burun üstü ve dudak bölgesi en fazla ihmal edilen yüz bölgesidir. Diğer alanlara göre daha ince bir yapıları vardır. Yüzünüze yüz için üretilmiş güneş kremlerini ve dudaklar için da yüksek korumalı dudak koruyucularını kullanabilirsiniz. Güneş banyosu sonrasında, cildinizi illaki nemlendirin, bol su için. Hatta yüzünüzü kapatarak güneşlenmeniz yaşlanma süreci ve lekelenme gibi sorunların büyük ölçüde önüne geçmenize fayda sağlayacaktır. Örümcek Ağı kremi bu süreçte cildinize büyük bir nemlendirme takviyesi yapacaktır. Sabah akşam aksatmadan kullanmanızı öneriyorum.

Botoks, dolgu ve Örümcek Ağı estetiği

Yaz tatilinize çıkmadan evvel, kırışıklıkların önüne geçebilmek için özellikle botoks, dolgu gibi anında etki eden medikal uygulamaları öneriyorum. Ayrıca ameliyatsız Örümcek Ağı estetiği de cildinizde kolajen artışına destek olabilecek ve kırışıklıkları engelleyip, var olanları yok edecek, son derece etkili bir uygulamadır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.