Sıradan Akne (Sivilce = Akne Vulgaris) Tedavisi ?

Başta yüz olmak üzere göğüs ve sırttaki ter bezlerinin iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bu hastalık en sık kızlarda 10-17, erkeklerde 14-19 yaşları arasında görülür; 30’lu yaşlara kadar sebat edebilir. Erkeklerde kızlara göre daha yavaş seyreder.

Siyah noktalar halinde kırmızı küçük benekcikler, büyük şiş tomurcuklar veya cerahatli akıntılı bereler şeklinde görülür. Genelde yağ bezlerinin hormonların da etkisi altında aşırı büyümesi ve kanallarının tıkanması sonucu kanalda biriken salgıya mikrop eklenir ve burada çoğalır.

Hafif sivilceler için klindamisın, eritromisin içeren antibiyotikli ve vitamin a içeren kremler kullanılır. Ağır sivilceler için ağızdan antibiyotik (tetrasiklin, benzoyl perorid), vitamin a asidi tavsiye edilir.

Sivilce tedavisinde diyetin önemi henüz ispatlanamamakla birlikte, hastalar bazı yiyecekleri aldıklarında sivilcelerinin arttıklarını gözlüyorlarsa şüpheli görülen yiyeceklerden uzak durulması önerilir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.