Sedef Hastalığı ve Denize Girme Faktörü ?

Sedef hastası olan insanların denize girmelerinde sakınca olmadığını söyleyen uzmanlar, lakin deri kurumasına karşı nemlendiricilerle tedbir alınmaları gerektiğini belirttiler.

Güneşin sedef hastalığı iyileştirici etkisi olmasına karşın güneş yanıkları hastalığın artmasına sebep oluyor.
Sedef hastalığının deri üzerinde kabuklanarak kızarıklıklara neden olarak seyreder ve deri dışında en önemli tutulumu eklemlerde olur. Sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Enfeksiyonlar, tansiyon ilaçları, nonsteroid antiinflamatuar, ağrı kesiciler, sıtma ilaçları, stress, alkol ve sigara kullanımı hastalığın hızlı şekilde ilerlemesini sağlar.

Aşırı kilolar metabolik sendrom ile birlikteliğine neden olur. Sedef hastalığının yetişkin insanların yanı sıra çocuklarda da görülebildiği, sedef olan hastalarda çoğunlukla kaşınma olmaz. Ancak cilt kuruluğu ve alkol kullanımı ve stres de varsa kaşınmalar olabilir. Bu hastalığın yüzde 25’lik oranda anne ve babadan genetik yolla çocuklara geçme olasılığı da bulunmaktadır.
Sedef hastalığının vücutta yaygın değilse başlangıçta merhemlerle kontrol altına alınabilir.

Hastalara ilk olarak tetikleyici unsurlardan kaçınılması gerekir. Yeterli olmazsa tablet ve iğne ile kontrol altına alınabilir veya PUVA, dar bant, UVB tedavisi uygulanabilir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.