SORU SORÜcretsiz Online Sağlık Danışma ve Bilgilendirme

Saç Biti Nedir Tedavisi ve Belirtileri ?

Saçlı deride görülen ve yumurtaları kıl üzerinde yerleşen bitlenme türüdür. Saç biti her yaş grubunda ortaya çıkabileceği gibi, kreş ve okullarda bulaşma çok kolay olacağından çoğunlukla çocuklarda görülür.

Ortak kullanılan şapka, yastık, fırça ya da tarak gibi malzemelerle, kafa kafaya temas yoluyla kişiden kişiye geçer. Pislikten kaynaklandığı düşüncesi doğru değildir. Sirke adı verilen bit yumurtaları yaklaşık 1 mm. boyunda, yuvarlak, gri-beyaz renkte ve saça yapışmış durumdadırlar.

Başın arka kısmı ve kulak arkalarında kaşıntılı kırmızı kabarcıklar görülür. Kaşıntı nedeniyle tahriş olan cilt, enfeksiyon kapabilir ve yaralar oluşabilir. Başın arka kısmındaki lenf bezlerinin büyümüş olduğu dikkati çeker. Nadiren sakalda da bitlenme görülebilir.

Doktorunuzun tavsiyesi ile bite karşı ilaç kullanılması gereklidir. Bu ilaçlar sprey, jel, şampuan ve sıvı gibi değişik şekillerde eczanelerde bulunmaktadırlar.

Phthirus Pubis adındaki parazitin neden olduğu, gövde ve koltuk altı kıllarında da görülebilen bir enfeksiyondur. Çocuklarda kaşlarda da görülebilir.

Bit ilaçlarının kullanılmasının yanında kılların tıraş edilmesi, yatak çarşafları ve iç çamaşırlarının en aşağı 60 derecede yıkanarak, sıcak ütülenmesi gereklidir. Halı ve koltuklar elektrikli süpürgeyle temizlenmeli ve bit öldürücü spreyler kullanılmalıdır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.