Koltuk Altı Bakımı ve Bitkisel Çözümler ?

Koltuk altı ter kokusu bakımı koltuk altı rengi kararması ve bitkisel koltuk altı bakımı nasıl yapılır. Tüm detaylarıyla koltuk altı temizliği ve hijyeni.

Epilasyondan, epilasyon sonrası kızarıklığa; ter kokusundan, cilt rengi koyulaşmasına kadar koltuk altı bakımı ile ilgili bilmeniz gereken her şey bu yazıda. Terleme ve ter kokusu, çoğu zaman hayatımızı zorlaştıran şeyler. Oysa bunlara karşı alableceğimiz basit önlemler var.

Çok kolay!

Ama koyulaşmış koltuk altı derisine “elveda” diyebilmemizi sağlayacak doğal beyazlatma yöntemleri mevcut. Denemekte yarar var!

Bilinenin aksine ter, tek başına bir koku maddesi değildir. Ter bezleri tarafından üretilen ter, protein ve yağlı mineraller yayar, böylelikle kokuya neden olan bakterilerin gelişmesine yardımcı olur.

Bakterilerin yanı sıra;

Terlemeye karşı koltuk altı bakımında özellikle tüyleri hedef almak gerekiyor; yani onlardan kurtulmak. Tüyleri uzaklaştırdığımızda bu bölgede bakteriler için besin kaynağı olabilecek protein ve tutunabilecekleri küçük sapları yok etmiş oluyoruz.

Günlük bakım olarak sabah ve akşam, banyo yapsak da yapmasak da su ve sabunla koltuk altı temizliği yapmak gerekiyor. Çünkü bakterilerin azaltılması ter kokusunu engelliyor.

Koltuk altına banyodan sonra deodorant sürmek güzel bir kokuya sahip olmayı sağlıyor. Ancak asla terli bedene deodorant sürmemek gerekiyor, zira “ter üzeri parfüm” daha kötü bir kokuya yol açabiliyor.

Terlemeyi önlemek için yediğimiz gıdalara da dikkat etmeliyiz. Aroması yüksek gıdalardan uzak kalmak, ter kokusuna karşı doğru bir önlemdir.

Karbonat ya da mısır ununu koltuk altı bölgesi için kullanabilirsiniz. Her iki toz da nemi emme özelliğine sahip. Karbonat ortalama bir antiseptik ve koku giderici özelliği taşıyor.

Adaçayının bir antiperspirant (koku önleyici) olduğu biliniyor. Adaçayı yağını ya da tentürünü koltuk altı bölgenize sürerek kullanabilirsiniz. Ayrıca çayını içmek ya da koltuk altını çay ile yıkmak da etki gösterebilir.

Koltuk altındaki tüyleri temizlemek, hem istenmeyen vücut kokularının hem de kötü görünümün önlenmesi için gerekli. Koltuk altındaki istenmeyen tüylerden sir, ağda, epilasyon cihazları veya tıraş bıçağı gibi çeşitli epilasyon yöntemleriyle kurtulmak mümkün.

Eğer jilet kullanıyorsanız, işlem öncesi koltuk altınızı sabunlamayı ve jilet uygulaması sonrası cildinizi temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. İşlem bittikten sonra aloe vera içeren bir krem sürmeyi de unutmamalısınız. Çünkü uygulayacağınız krem, yanma hissi ve tahriş etkisini azaltarak cildinizi rahatlatacaktır.

Ağda ve epilasyon cihazı uygulamaları öncesinde ise cildinizin temiz, kremsiz ve kuru olması önemli. Tüm epilasyon işlemlerinde kullandığınız malzeme ve cihazların mutlaka kullanım öncesi ve sonrasında temizlenmesi, temiz tutulması cilt sağlığınız için ihlal edilmemesi gereken bir kural.

Ağda, jilet ya da epilasyon cihazı ile tüyleri temizledikten sonra koltuk altında kızarıklık oluşabilir. Bu kızarıklığın ciddi bir tahrişe dönüşmemesi için epilasyondan kısa süre sonra deodorant ya da başka bir alkollü maddeyi koltuk altına sürmekten kaçınmak gerekiyor.

Ağda, jilet gibi artık gelenekselleşmiş yöntemlerdense son zamanlarda lazer epilasyonun popülerliği artmış görünüyor. Bu, hem pratik hem de kökten bir çözüm olarak iyi bir seçenek olarak karşımızda duruyor. Ancak lazer epilasyon seanslarından sonra da ciltte bir kızarıklık söz konusu olabiliyor.

Bunun geçici bir kızarıklık olduğunu bilmek ve endişelenmemek gerekiyor. Epilasyon sonrası kızarıklık geçene kadar güneşlenmemek; koltuk altına epilasyon sonrasında en az dört gün alkol, parfüm vb. maddeleri değdirmemek de dikkat edilmesi gerekenler arasında.

Çoğumuzun en büyük dertlerinden biri koltuk altındaki renk koyulaşması. Koltuk altı koyulaşmasından kurtulmak için öncelikle çok dar kıyafetlerden kaçınmak gerekiyor. Çünkü koltuk altını sıkıca saran kıyafetler, koltuk altı cildinde sürtünmenin etkisiyle tahrişe neden oluyor. Ayrıca sentetik yerine mümkün olduğu kadar pamuklu kumaşlardan üretilen giysileri tercih etmek daha sağlıklı.

Epilasyon için jilet yerine ağda kullanmayı tercih etmek de ciltte kararma oluşumu riskini azaltıyor.

Deodorant ya da jel antiperspirantlar (koku giderici) yerine mum rolon ya da antiperspirat kullanmayı da tercih edebilirsiniz.Ciltte bir mantar oluşumu söz konusuysa anti-fungal krem kullanımı gerekebilir. Bu nedenle bir dermatoloğa başvurmakta yarar var.

Koltuk altları havasız kaldığından ya da çok sıcak ağda nedeniyle derinin yanmasından dolayı lekelenebiliyor. Koltuk altına, onu tahriş etmeden kese yapma ve sonra taze siyah üzüm suyunu sürüp, kuruyunca ovarak çıkartmanın, koyulaşma sorununa iyi geldiği söyleniyor.

Banyo sırasında koltuk altlarını nazik bir şekilde limon dilimleriyle ovmanın ya da E vitamini yağı uygulamanın da koltuk altının beyazlatılmasında etkili olma olasılığı var.

“Bebek pudrası” Düzenli olarak bebek pudrası kullanmanın rengin zamanla açılmasına neden olduğu biliniyor. Bir çay kaşığı vazelin, bir çay kaşığı elma suyu ve bir çay kaşığı limon suyu ile hazırlayacağınız karışımı önceden temizlenmiş olan koltuk altınıza sürüp, kuruduktan sonra ılık su ile temizleyerek bebek pudrası ile cildinizi yumuşatmak da koyulaşma sorununa karşı başvurulan yöntemlerden. Bu formülü her banyo öncesinde uygulamak gerekiyor.

Malzemeler ;

Hazırlanışı ;

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.