SORU SORÜcretsiz Online Sağlık Danışma ve Bilgilendirme

Kan Çıbanı Nedir Bitkisel Tedavisi ?

Kan çıbanı; kılların dibinde başlayıp süratle büyüyen bir iltihaptır.

Kabuk döküldükten sonra da, yerinde ufak bir iz kalır. Kan çıbanlarını, katiyetle sıkmamak ve hatta dokunmamak gerekir.

Çabuk olgunlaşması ve cerahatin boşalması için aşağıdaki reçeteler uygulanır:

Hazırlanışı: 2 tane kuru incir; ortalarından ikiye bölündükten sonra 2 su bardağı çiğ sütün içine konup, kaynatılır. Süzüldükten sonra incirler çıbanın üzerine konup, sarılır.

Hazırlanışı: 3 tane havuç yaprağı ateşte yakıldıktan sonra ufalanır. Külü, çıbanın üzerine konur. Bu işleme, cerahat boşalıncaya kadar devam edilir.

Uygulanışı: Çiğ lahana yapraklarıyla çıban üzerine kompres yapılır. Bu işlem, çıban olgunlaşıncaya kadar tekrarlanır.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; 25 gram kuzukulağı konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.

Hazırlanışı: 1 avuç kuru üzüm ile 2 çorba kaşığı sığır içyağı dövülüp, çıbanın üzerine konur. Bu işlem, her gün tekrarlanır.

Hazırlanışı: 10 tane siyah zeytin alınır. Çekirdekleri çıkarıldıktan sonra ezilip, çıbanın üzerine konur. Bu işlem, çıban boşalıncaya kadar tekrarlanır.

Hazırlanışı: Yarım kilogram zeytinyağına; 100 gram taze funda çiçeği konup, bir hafta bekletilir. Günde 3 kere, çıbanın üzerine sürülür.

Hazırlanışı: 100 gram vazeline; 25 gram toz kükürt konur. Merhem haline gelinceye kadar karıştırılır. Günde 3 kere, çıbanın üzerine sürülür.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; 6 tane marul yaprağı konur. Haşlandıktan sonra süzülür. Yapraklar çıbanın üzerine konur. Aynı işlem, günde 3 kere tekrarlanır.

Hazırlanışı: 8 bardak suya; 1 tane pancar doğranır. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Pancarlar, çıbanın üzerine konur. Aynı işlem, günde 2 kere tekrarlanır.

AYRICA ; Çıbanın üzerine ortasından kesilmiş olgun domates konur; veya kekikyağı sürülür.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.