Havayolu ile yapılan seyahatlerinde alerjik hastalığı olanları bekleyen sorunlar

Günlük yaşantımızda seyahat amacıyla havayollarını kullanım oranı önemli yer teşkil etmektedir. Kısa ya da çok uzun sürecek bu uçuşlarda havaalanından başlayarak uçak içerisinde kendi özgü şartlara bağlı birçok sağlık sorunu da meydana gelmektedir. Uçuş sırasında meydana gelen sağlık sorunlarından dolayı acil inişler yapıldığını zaman zaman basın aracılığı ile öğreniyoruz. Havayolları ile yapılan seyahatler sırasında meydana gelen sağlık sorunları açısından alerjik hastalıkların oranının oldukça yüksek olduğunu biliyoruz. Astım ve anafilaksi gibi yaşamı tehdit edebilen alerjik reaksiyonlar sizler için sorun oluşturabilir. Meydana gelebilecek sorunların çözümü ya da önlenmesi açısından hem havayolları şirketlerine hem de hastalarımıza düşen görevler bulunmaktadır.

Uçak ile seyahat sırasında kabin içi şartları astımı olan kişileri olumsuz yönde etkileyebilir. Nispeten azalan oksijen düzeyi, uçuşa bağlı stres ve anksiyete, iç mekânın dar olması, kabin içi basınç düzeyi, nem durumu, “jet lag”, değişen biyolojik ritim astımı olan hastalar için olumsuz durumlardır. Özellikle yaşlı bireyler ve diğer kronik hastalığı olanlar bu durumdan daha kolay etkilenebilir. Dolayısıyla havayolu şirketleri kurumsal olarak bazı önlemleri almalıdırlar.

Astımlı ve Anafilaksi geçiren hastaların sorun yaşamaması için

Sağlık durumunuza özel alınacak basit önlemler ile daha güvenli ve sorun yaşamadan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.