Besin Alerjisi – Basın Bülteni

doktor oneri

Türkiye Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, yapılan anket çalışmalarında insanların dörtte birinin kendisinde besin alerjisi olduğunu düşündüklerini saptadıklarını belirtti. Oysa yapılan sağlık taramalarında, besin alerjisi görülme sıklığının %1-2 civarında bulduklarını belirterek bu algı farklılığının sağlıksız beslenmeye yol açabileceği kaygısını taşıdıklarını ifade etti.

Beslenmenin; sağlığımızı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitemizi yükseltmek için yapılan bir davranış olduğunu, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş için önemli olmakla birlikte özellikle bebekler, çocuklar, gebeler ve emziren anneler için çok daha önemli olduğunu vurguladı. Yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların, bedensel ve zihinsel gelişimlerinin geri kalabileceğini ve yaşam boyu sürebilecek sağlık sorunları edinebileceklerine dikkat çekti.

Dr. Şekerel, Bebeğimde veya çocuğumda besin alerjisi var diyerek çocuğunu veya annenin kendisini belirli besinlerden mahrum bırakmasının sakıncalı olabileceğini vurgulayarak şunları aktardı; “Böyle bir kararın mutlaka profesyoneller yani hekimler tarafından alınması gerektiğinin altını çizdi. Bir hekim için hastasının diyetinden bir besinin çıkarılması, o hastanın bir uzvunun kesilmesi kadar önemli ve ciddi bir karardır dedi. Hekim öncelikle, o besinin kişiye zarar verdiğinden mutlak surette emin olmak durumundadır. Tek başına şüphe besinin diyetten çıkarılması için yeterli bir neden olamaz”.

Sağlıksız büyüme ve gelişme durumlarına, özellikle temel besin ögelerinde uygulanan katı kısıtlamalı diyetlerde rastlanıldığını vurgulayan Dr. Şekerel: et, süt, yumurta, buğday ve kuru baklagillerin temel besinler olduğunu ve bunların diyetten çıkarılmalarının mutlak surette hekim kararına dayandırılması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Bülent Şekerel günümüzde sosyal medya ve internet üzerinden bilgiye erişimin kolaylaştığını ve sanal ortamlara en sık başvuru nedenlerinden birinin sağlık sorunları olduğunu söyledi. “hastalarımız alerjinin nedenleri ve çözümleri için arama motorlarına hastalıklarının adını yazarak bilgi ediniyor. Ya da sosyal gruplardan deneyimleri okuyarak çözüme ulaşmaya çalışıyor. Fakat edindikleri bilgilerin hekimden alınacak desteğin yerine geçemeyeceğini bilmeleri gerekiyor. Besin alerjisi tedavisinin besini diyetten çıkarmaktan geçtiğini bilen birinin besinleri keserek çocuğundaki sorunları gidermeye çalışmasının geri dönülemeyecek başka sorunlara yol açabileceğine dikkat çekti. Prof.Dr. Şekerel temsil ettiği Alerji ve immünoloji uzmanlarının besin alerjisi şüphesi olan hastalara destek vermeye her zaman hazır olduklarını ve ailelerin şüpheli besini diyetten uzaklaştırmadan önce bir uzman ile temasa geçmelerinin önemini ve  gerekliliğini vurguladı.

Türkiye Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğisaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.