Alerjik Göz Nezlesi

doktor oneri

Çocuk ve gençlerde daha sık görülmekle birlikte her yaşta gelişebilir. Genellikle iki gözü aynı anda etkiler. Sıklıkla alerjik nezle (alerjik rinit) ile birlikte görülür. Bu durumda burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi alerjik rinit bulguları da eşlik eder. Alerjik göz hastalıklarının tanısı, hastalıkla ilgili bilgilerin detaylı şekilde öğrenilmesi, göz muayenesi yanı sıra sistemik muayene ve laboratuvar incelemeleri ile konur.

Enfeksiyöz göz nezlesi bulaşıcı olabilirken diğer formları bulaşıcı değildir. Bakteri ya da virüs gibi mikroorganizmalara, hava kirliliği, havuzlardaki klor, temizlik maddeleri gibi kimyasal sebeplere bağlı olarak gelişebileceği gibi, alerjik kökenli de olabilir.

Alerjik göz nezlesi çeşitleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Aslı Gelincik, hastalığın 5 gruba ayrıldığını belirtti.

Alerjen maddeyle ani temas sonrası başlayan kaşıntı, kızarıklık, sulanma ve göz kapaklarında şişlik şikâyetlerini kapsar. Genellikle bazı tahriş edici maddelere yoğun bir şekilde maruz kalınması sonrasında gelişebilir.

Alerjik nezle ile birlikte en sık görülen klinik durumdur. Her iki gözde de belirti görülür. Alerjik nezlesi olan hastaların yüzde 75’inde görülebilir. Genellikle mevsimsel alerjen maruziyeti sonrasında gelişir. Bu durumda belirtiler bahar dönemlerinde şiddetlenir. Polenler gibi mevsimsel olarak görülen dış ortam alerjenleri, ev tozu akarı gibi iç ortam alerjenlerine göre daha sık alerjik göz nezlesine neden olurlar. Şikâyetler hafif ve kısa süreli olabileceği gibi hayat kalitesini etkileyebilecek ciddiyette de seyredebilir.

Genelde göz kapağında egzema gibi başka alerjik hastalıklarla beraber bütün yıl süren belirtilere neden olur.

Genellikle mevsimsel özellik gösteren, ılıman bölgelerde yaşayanlarda daha sık görülen ancak alerjik duyarlılığın testlerle gösterilemediği bir klinik durumdur. Bu hastalardaki en önemli yakınmalardan biri ışık hassasiyetidir. Hastaların maalesef bir kısmında hastalık ilerleyip görme kaybına neden olabilir. Ancak genç erişkin yaşlarda ilaçlarla ya da kendiliğinden geçebilen bir durumdur.

Kontakt lens kullanımı veya göz protezlerine bağlı gelişebilmektedir. Daha çok tahriş ile ilişkilidir. Gözün kornea tabakası da etkilenir. Tedavide ilk olarak şikâyetlerden sorumlu alerjen tanı testleri ile belirlenmişse etkenden kaçınma yöntemleri hastaya anlatılmalıdır. Rüzgârlı günlerde çimlerin biçilmemesi, bahar dönemlerinde çim alanlara gidilmemesi, güneş gözlüğü ve şapka kullanmak bu tür önlemlerdendir. Şikâyetlerin azaltılması için soğuk uygulama ve suni gözyaşı ilaçları faydalı olabilir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.