Alerji Hedefte

BESİN ALERJİSİ UYGUN BİR ŞEKİLDE YÖNETİLİRSE HAYAT KALİTESİ KORUNABİLİR: ALERJİ HEDEFTE

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği, Abbott’un koşulsuz katkıları ile ‘Alerji Hedefte’ projesini başlattı. Proje kapsamında, yüzbinlerce bebek ve çocuğu etkileyen ve %40’ını en temel besin olan inek sütü alerjisinin oluşturduğu besin alerjisi hakkında toplumsal bilincin artmasına yönelik kapsamlı çalışmalar yürütülecek.

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği,  Türkiye’de yüz binlerce çocuğun sağlığını olumsuz etkileyen besin alerjisi hakkında özellikle anne-babaların gerekli bilince sahip olmaması ve güvenilir bilgi kaynaklarının yetersiz kalması nedeniyle harekete geçerek, Abbott’un koşulsuz desteği ile ‘Alerji Hedefte’ projesini başlattı. “Alerji Hedefte” projesiyle hem ailelere doğru bilgiyi ulaştırmak hem de kamuoyunun alerji konusunda doğru şekilde bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Projeyi tanıtmak için düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, besin alerjisi görülme sıklığının son yıllarda hızla arttığını belirterek, “Alerji, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça yaygın görülüyor. 6 milyon 459 bin 0-4 yaş arası çocuğun 350 bininde besin alerjisi var. Erken bebeklik döneminden itibaren görülebilen alerji hem ailelerin hem de bebeklerin ve çocukların hayatını çok yakından ilgilendiriyor. Teknolojinin günümüzde geldiği noktada ebeveynlerin doğru bilgiye ulaşmaları ise her zaman kolay olmuyor. Her yerde bilgi parçası var. Sanal ortamlar ve sosyal medya toplumun bilinçlenmesine katkı sunuyorsa da her zaman doğru, güvenilir ve bilimsel yönlendirmeler yapamıyor.” dedi.

Şekerel, besin alerjisinin önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

“Yapılan araştırmalara göre günümüzde bebeklerin yüzde 6’sının, çocukların yüzde 4’ünün, ergenlerin yüzde 2’sinin ve yetişkinlerin yüzde 1’inin besin alerjisi var. Besin alerjisi görülme sıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son 10 yılda iki kata yakın arttı. Besin alerjilerinin %40’ını en temel besin maddesi olan inek sütü oluşturuyor. Örneğin anne sütü alamayan 3 aylık bir bebeğin beslenmesinin %100’ünü inek sütü bazlı mamalar oluşturur. Besin alerjili hastalar duyarlı oldukları bir besin ile karşılaştıklarında hayatı tehdit eden reaksiyondan yaşam kalitesini önemli oranda bozan durumlar yaşarlar. Böylesi önemli bir konuda toplumun her kesiminin bilinçlenmesi gerek. Biz de bu yüzden Alerjiyi Hedefe Aldık!”

Alerjik hastalıkları modern şehirli hastalığı olarak nitelendiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Uzmanı ve Alerji Hedefte Projesi Bilimsel Danışmanı Prof.Dr. Gülbin Bingöl, “Besin alerjileri daha çok gelişmiş ülkelerde ve büyük kentlerde görülüyor; bunun nedenleri endüstrileşme, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, aşırı hijyenik yaşam ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı… Modern hayatın aşırı korumacı yaşantısı içinde büyüyen çocuklarda bağışıklık sisteminin yanlış tepkiler üretmesi daha sık görülüyor.” dedi.

Besin alerjisi tedavisinde 5 yıl öncesine göre önemli aşamalar kaydedildiğini belirten Bingöl    “Besin alerjili çocuklarda erken tanı ve uygun tedavi yöntemleri ile hayat kalitesini etkileyebilecek büyüme geriliği, izole edilmiş olma hissi, özgüven kaybı, yüksek stres, kaygı ve hatta bazen depresyon gibi durumların önüne geçilebilir.

Tedavi konusunda aslında daha şanslıyız çünkü eskiden bir besini diyetten çıkarıp yerine başka bir gıda koymakta zorlanıyorduk fakat şimdi yerine alternatif koymak o kadar zor değil.  Örneğin 2 yaş altı çocuklarda inek sütü proteini alerjisi varsa o çocuklarda yerine koyabileceğimiz formül mamalar var. Bu mamalar çocuğun gerekli ihtiyacını karşılıyor ve dengeli beslenmelerini sağlıyor. Besin alerjileri uygun bir şekilde yönetildiğinde hayat kalitesi korunabilir.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Bülent Şekerel, ‘Alerji Hedefte’ projesi kapsamında yapılacakları ise şöyle açıkladı:

“Öncelikle büyük şehirlerde belediyeler aracılığıyla yapılacak olan ebeveyn bilinçlendirme toplantılarıyla besin alerjili çocuğu olan ailelere yüz yüze ulaşılması hedefleniyor. İlk aşamada İstanbul, Ankara ve İzmir’de ebeveynleri bilgilendirmek amacıyla düzenlenen halk toplantılarında, uzman doktorlar bilgi verecek. Toplantılarda sanatçı Veysel Diker’in projemize özel skeçleriyle ailelere, alerjiyle yaşamanın gülümseten yönlerinin de bulunduğunu, sosyal yaşamdan uzak kalınmaması gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Halk toplantılarımızın ilkini 16 Aralık’ta Beylikdüzü Belediyesi ile birlikte yapacağız. İlerleyen dönemlerde farklı illerde farklı belediyelerle devam edecek.

Hekimler ve tıp literatürüne dayanarak güvenilir bilgilerle oluşturulan www.alerjihedefte.com websitesi, projemizin en önemli ayaklarından. Alerji Hedefte web sitesi ile ailelerin alerji hakkında sürekli olarak doğru bilgiye ulaşması hedeflendi. Websitemiz ihtiyaçlara göre yeni içerikler ve uygulamalarla sık sık güncellenecek yaşayan bir site olacak. Ayrıca projemiz kapsamında büyük şehirlerde doktor atölyeleri de gerçekleştirilecek.”

www.alerjihedefte.com

BESİN ALERJİSİNDE ÇARPICI GERÇEKLER

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Türkiye’deki tüm alerji ve immünoloji uzmanlarının üyesi olduğu Alerji ve İmmünoloji alanındaki ilk mesleki kuruluştur. 1989 yılında kurulan derneğin amacı, Alerji ve Klinik İmmünoloji biliminin ülkemizde gelişmesini sağlamaktır. Diğer yandan ise toplum yararına yönelik projeler üreterek alerji ve immünoloji hizmetlerinin daha iyi sunulması için ilgili kurumlar ile iş birliği yapmaktadır. Bilimsel açıdan ülkemizi uluslar arası düzeyde temsil eden Dernek; yurt dışındaki bilimsel kuruluşlarla iş birliği yaparak çeşitli toplantılar düzenlemek, eğitime katkı sağlamak amacıyla kurs ve alerji okullarının düzenlemek, burs vermek, alerji ve immünoloji alanında çeşitli rehberler hazırlamak, ülke genelinde halka yönelik eğitim toplantıları düzenlemek, yardımcı sağlık personeline yönelik eğitim programları oluşturmak, eğitim alanında yeni politikalar geliştirilmesi konusunda ilgili devlet kurumları ile iş birliği yapmak, Türkiye’de yapılan bilimsel çalışmaların yayınlandığı ulusal ve uluslararası veri tabanları tarafından taranan ve yılda 4 sayı olarak yayınlanan Astım, Alerji ve İmmünoloji Dergisi’nin hazırlanması gibi faaliyetler yürütmektedir.

www.aid.org.tr

Abbott, kuruluşundan bu yana geçen 125 sene içinde kendisini sağlık alanında fark yaratacak öncü ürün ve teknolojileri geliştirmeye adayan, 150 ülkede faaliyet gösteren dünyanın en büyük global sağlık-şirketlerinden birisidir. Türkiye’de 1987 yılında faaliyete geçen Abbott; beslenme, tanı ürünleri, tıbbi cihazlar ve temel ilaç ürünleriyle sağlık sektörüne hizmet vermektedir. Abbott tüm dünyada öncüsü olduğu bebek ve erişkin beslenme alanında Türkiye’de de faaliyetlerini Aralık 2005’ten itibaren Abbott Beslenme çatısı altında sürdürmektedir. Abbott beslenme; bebekler, çocuklar ve erişkinler için yenilikçi, güvenli ve etkili nütrisyon ürünleri sağlamaktadır. Bu ürünlerin arasında sağlıklı bebek ve küçük çocukların beslenmesini desteklemek için bilimsel esaslara göre hazırlanmış formüllerin yanı sıra, sağlık sorunları olan, yetersiz beslenen bebek ve çocukların büyümelerini devam ettirecek besin öğelerini alabilmeleri için tıp profesyonellerince önerilen ve raporlanan, enteral beslenme ürünleri bulunmaktadır.

www.abbott.com.tr

Proje ile ilgili bilgiye www.alerjihedefte.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.