Diş gıcırdatma önemsenmeli

Kişilerin yaşadığı maddi ve manevi birçok problem uyku esnasında kendini ele veriyor. Diş hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, bruksizm olarak adlandırılan bu rahatsızlığı uyku sırasında dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemek olarak açıklıyor.

Kışlaoğlu, dişlerin gıcırdatılmasının önemsenmesi gerektiğini, çünkü bu durumun dişlere zarar verdiğini belirtti. Kışlaoğlu, “Dişlerin çiğneyici yüzeyinde aşınmalar olur. Diş minelerinde oluşan rahatsızlık, diş boylarının kısalmasına sebep olur.

Dişlerde kamaşma olarak bilinen, soğuğa karşı hassasiyet belirir. Ani diş sızlamaları gerçekleşir. Diş ve çene arasındaki bağlarda gevşemeler oluşarak diş sallanmaları ya da dökülmeleri görülür.” dedi. Bu rahatsızlıkları dişlerde kırılma ve diş eti çekilmeleri, ağız yaraları, baş ağrısı, çene ağrısı, şakak ve yanak bölgelerinde de kas ağrıları izleyebilir.

Bruksizmin yol açtığı rahatsızlıkları ve kişinin diş gıcırdatmasına devam etmemesi adına ‘gece koruyucuları’ olarak adlandırılan silikon içerikli diş plakları kullanılır. Diş hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, kişinin rahatsızlığının seviyesine göre ek olarak kas gevşeticiler, psikolojik terapi yöntemi, eksik dişlerin yerine protez tedavisi uygulanabileceğini ifade etti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.