Çürükleri Önlemenin 12 Yolu

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şölen Günal, günlük hayatta dikkat edilecek 12 maddenin ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

İşte çürüğü önleyen basit yöntemler:

disfircasi1.     Dişler düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez doğru olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

2.     Yiyecek artıkları dişlerin çiğneme yüzeylerinde, dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde ve dil üzerinde biriktiği için diş fırçaları küçük başlıklı seçilmeli ve ağız hijyeni bu fırçalarla sağlanmalıdır.

3.     Diş fırçası, orta sertlikte ya da yumuşak kıllı olmalı ve 3-4 ayda bir değiştirilmelidir.

4.     Başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır.

5.     Diş macunu su ile ıslatılmadan, kuru diş fırçası üzerine sürülerek fırçalanma sağlanmalıdır.

6.     Abur cubur tüketimi azaltılarak dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

7.     Dişleri çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren florlama ve fissür örtücü uygulamaları için diş hekimine başvurulmalıdır.

8.     Florürlü diş macunları seçilerek, dişlerin korunmasına yardımcı olunmalıdır.

9.     Diş fırçalamaya ek olarak ağız kokusunu gidermeye yardımcı, alkolsüz gargaralar kullanılmalıdır.

10. Şekerli gıdaların ara öğünlerde değil ana öğünlerde tüketilmesine dikkat edilmelidir.

11. Sıcak ve soğuğa duyarlı dişler, ağrılı dişler, tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar görüldüğünde vakit geçirilmeden diş hekimine başvurulmalıdır.

12. 6 ayda bir diş hekimi ziyaret edilmeli, düzenli olarak yapılan ağız ve diş sağlığı muayeneleri ile çürük oluşumu önlenmelidir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.