Çene Ağrıları

Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok kişi bu konuda hangi doktora başvuracağını bilemiyor. Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, toplumun büyük bir kısmında görülen çene rahatsızları için çene cerrahlarının kapısını çalan hastalar olduğunu vurguladı. Çene ağrınız için vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmenizde fayda var.

Belirtileri nelerdir?

Çene rahatsızlığı konusu, diş hekimlerinin branşıdır. Doğru teşhis sonrasında sorun, çeşitli tedavi yöntemleriyle çözülebilir.  Bu rahatsızlık; baş, kulak, çene-yüz ağrıları, kulak çınlaması, ağız açmada kısıtlılık, ağrı veya kaymalarla kendini gösterir. Çene eklemi rahatsızlığının oluşmasında birçok neden vardır. Farkında olmadan dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyor olabilirsiniz. Ayrıca geçmiş yıllarda çene ve yüz bölgesinden bir travmaya maruz kalmış olabilirsiniz.

Stres çeneye vuruyor

Diş hekimi tarafından yapılan detaylı muayene, sadece çene eklemi rahatsızlığıyla ilgili değil, bütün genel sağlığınızla ilgilidir. Stres yüzünden dişlerinizi sıkıyorsanız bu çene kemiğinize zarar verebilir. Muayene sırasında stres altında olup olmadığınız ve dişlerinizi sıkıp sıkmadığınız da araştırılır.

Çene eklemi için test…

Aşağıdaki soruların üç veya daha fazlasına ‘evet’ diyorsanız, çene eklemi sorununuz olabilir.

  • Ağzınızı açtığınızda çenenizden ses geliyor mu?
  • Ağzınızı açıp kapatırken zorluk çekiyor musunuz?
  • Bazen çeneniz kilitleniyor mu?
  • Sabahları uyandığınızda çene-yüz kaslarında ağrı hissediyor musunuz?
  • Ağzınızı kapattığınızda dişleriniz temas ediyor mu?
  • Zaman zaman ağzınızın kapanışının değiştiğini hissediyor musunuz?
  • Çiğneme sırasında zorluk çekiyor musunuz?

Tedavisi nasıl yapılır?cene

Çene ekleminizdeki problemlerin düzeltilmesi için tek bir tedavi şekli yoktur.  Tedavisi süresi hastalığın şiddetine bağlıdır. Çene ve yüz kaslarındaki spazmın azaltılması için tam olmayan dolgu, protez ve kuron köprülerin gözden geçirilmesi gerekir.  Eğer eksik bir diş varsa tamamlanmalıdır. Uyumsuz protezler varsa düzeltilmeli ya da yenilenmelidir. Bazen yüksek yapılmış bir diş dolgusu bile çene eklemi problemine neden olabilir. Dişlerin kapanış hattını dengelemek ve aşırı çiğneme basınçlarını önlemek için özel bir aparat olan gece plağı kullanılabilinir. Hekimin gerek gördüğü durumlarda ilaç tedavisi yararlı olacaktır. Daha ileri vakalarda cerrahi bir müdahale olan eklem boşluklarının yıkanması ve eklem içi ilaç uygulaması yapılır. Çene eklemi tedavisinde hekim tarafından verilen egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.