Hamile Olduğunu Bilmeden İlaç Kullanma

Hamile oldugumu bilmeden tek seferlik diclomec muscoril igne yaptim zararli mi?

Kadın Hastalıkları ve doğum Uzmanı Op. Dr. Dinçer Yıldırım’ın www.jinekolojivegebelik.com adresinden altıntı yapılmıştır:

hamilelikBu ve benzeri sorular kadın doğum hekimlerinin sık karşılaştığı sorulardır. Hasta genellikle halk arasında üstüne adet görme denilen durumda gebe olduğunu anlamadığı için herhangi bir rahatsızlık nedeniyle ilaç kullanır ve daha sonrasında gebe olduğunu öğrenir. Hastanın ilaç kullandığı dönem gebeliğin ilk haftaları ise yani adet gecikmesi yaşanan ilk günleri geçmemişse bu durumda genellikle “ya hep ya hiç” kuralının işlediğine inanılır, yani kullanılan ilaç bebeğin ya düşmesine neden olur ya da hiçbir zarar vermez. Ancak bu kesin bir kural değildir. İlaçların bu tür etkilerinin bebek ve gebelik üzerine etkilerini %100 doğrulukta bilmek olanaksızdır çünkü ilaçların gebelik üzerine etkileri ile ilgili araştırmalar gebeliğe zarar verme riskinden dolayı doğal olarak yapılamamaktadır. Şu ana kadar edinilen bilgiler de yanlışlıkla ilaç kullanmış ve sonradan tespit edilmiş hastalarla ilgilidir. Ayrıca bebekte hamileliğin ileriki aylarında veya doğumda tespit edilecek bir anomalinin (doğumsal sakatlığın) kullanılan bu ilaçtan dolayı mı yoksa başka bir nedenden dolayı mı geliştiğini ayırt etmek de imkansızdır. Hatta bazı ilaçlara bağlı yan etkiler doğumda fark edilmez, yıllar sonra ortaya çıkan bazı hastalıklarla fark edilebilir.

Özet olarak:

Gebeliğin ilk günlerinde hamile olduğunu bilmeden ilaç kullanmak (son adetin ilk gününden en fazla 30-35 gün geçmiş) bebeğe büyük ihtimalle zarar vermeyecektir, ya hep ya hiç kuralı işleyecektir. Ancak bu riskin sıfır olduğu hiçbir zaman garanti edilemez. Gebeliğin ilerleyen aylarında yapılan bütün testler ve ultrason incelemeleri ilacın verebileceği zararların çoğunu gösteremeyecektir, bu nedenle ilacın zararı doğuma kadar anlaşılamayabilir. Hatta bazı ilaçların zararları doğumdan yıllar sonra bile fark edilebilir. Ayrıca bebekte fark edilen bir anomalinin ilaçtan dolayı mı yoksa başka nedenle mi olduğunu ayırt etmek her zaman mümkün olmayacaktır. Anne ve baba bunları bilerek gebeliğin devamına veya kürtaj ile sonlandırılmasına karar vermelidir.

Editör: Uygulananlar ilaçlar rutin ve yaygın kullandığımız ağrı kesici ve kas gevşeticilerdir. Sizin ve bebeğiniz için tehlike oluşturmayacağı kanaatindeyim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir