Yoğurt Yapımı

Yoğurt çocukların büyüyüp gelişmesinde süt gibi etkilidir. Süt içmeyen kişiler bunun yerine yoğurt yiyebilir.Günde iki kase yoğurt yiyerek vücudun kalsiyum ihtiyacı karşılanabilir sütten daha iyi hazmedilir, yoğurtla beraber yenen yemeklerinde hazmını kolaylaştırır.Süt ürünleri içerisinde yoğurt tüketimi ilk sırayı alır.

Süt Tozu Katımı:

Süt tozu katılarak yapılan yoğurt daha katı ve sert bir yapıda olur.
Su salmaz, istenen tat ve ekşilikte olur. Mevsime ve sütün yapısına bağlı olarak 5 kg süte tepeleme 3 yemek kaşığı yağsız süt tozu katılır süt tencerede ocağa konup ısıtılır sıcaklık 40 dereceye gelince süt tozu katılır iyice karıştırılır. Karıştırma işlemine süt ocaktan indirilene kadar devam edilir.

Sütün Pastörizasyonu (ısıtılması):

Süt temiz bir tülbentten süzülerek tencereye boşaltılıp, ocağa konur.
Süt tozu (yukarıda anlatıldığı gibi hazırlanarak) süte ilave edilip, karıştırılır.
85- 95 dereceler arasına gelince ocak kısılır ve bu sıcaklıkta en az 10 dakika bekletilip ocaktan alınır ve soğutulur.
Soğutma işlemi, içi soğuk su dolu kapların içine süt kabını yerleştirip mayalama sıcaklığı olan 42-45 dereceye düşünceye kadar karıştırarak yapılmalıdır.

Sütün Mayalanması (yaklaşık 2,5- 3 saat)

Isıtma işleminden sonra süt 42-45 dereceye kadar soğutulur yoğurt mayasının durumuna göre 5 kg süte 3 yemek kaşığı taze yoğurt (maya) ilave edilerek karıştırılır.
Tencerenin kapağı kapatılır üzeri kalın bir örtü ile kapatılır ılık bir odada mayalamaya bırakılır.

  • Maya olarak kullanılacak yoğurt taze ve ekşimemiş olmalıdır.
  • Mayalanan yoğurt bir gece bekletildikten sonra tüketilmelidir
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.