Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi

doktor oneri

Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART veya IMRT), bir tümöre veya vücuttaki belirli hedef bölgelere kesin radyasyon dozları veren yüksek hassasiyette, gelişmiş bir radyoterapi yöntemidir. YART, radyasyon dozunun hedef bölgeye uygulanması için radyasyon ışını yoğunluğunun ayarlanması (kontrol edilmesi) ve hedef bölgenin üç boyutlu görünümüne göre tanımlanması ile tasarlanmaktadır. Bu işlem çevredeki sağlıklı normal dokuların radyasyona maruz kalmasını en aza indirmek için önemlidir.

YART, çok kesin sınırlı radyasyon tedavileri sağlamaktadır. YART, vücuda tek büyük radyasyon ışını göndermek yerine, radyasyonu binlerce ince ışıncığa bölmekte; milimetrik doğruluktaki bu ışıncıklar, vücuda birçok açıdan girerek kanserli bölgenin üzerinde kesişmektedir. Böylece hedef bölgeye yüksek bir doz ve çevredeki sağlıklı dokuya ise düşük bir doz verilmiş olur.

YART, daha kesin doğruluk gerektirdiği için planlama süresi uzar. Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi, hedef bölgelere yüksek dozda radyasyon vermek, göz, omurilik, böbrek, rektum ve benzeri gibi kritik organların yakınındaki kanserli hedef bölgeleri güvenle tedavi etmek için uygulanmaktadır. YART’ın hassasiyeti sayesinde, daha yüksek ve daha etkin radyasyon dozları, geleneksel radyasyon tekniklerine göre daha az yan etkiyle, güvenli bir şekilde verilebilmektedir.

YART uygulaması endikasyonundan en uygun doz dağılımı sağlayan planın seçimine ve optimal uygulanmasından kalite kontrol aşamalarına kadar ciddi bir klinik deneyim, altyapı ve sistem gerektirmektedir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.