yağ çözücü içme

Beş yaşındaki yeğenim yaklaşık iki ay önce su diye yağ çözücü içtiği için hastaneye kaldırıldı. Üç hafta hastanede yattıktan sonra yemek borusunda daralma olduğu söylendi. İki kere balonla genişletme uygulaması gerçekleştirildi. Problemin devam etmesi üzerine gerçekleştirilen üçüncü uygulamanın bir gün sonrası akciğer enfeksiyonu- akciğerlerde su toplanması teşhisi kondu. Sormak istediğim balon uygulaması ile ciğerlerinin su toplaması arasında bir bağ olup olmadığı. Ve yapılması gerekenlerin neler olduğu?

cevap:

Balon uygulamasıyla ciğerlerde su toplaması arasında bir bağlantı elbette yok. Ancak durumun ne olduğu tam ortaya koyulmalı. Yemek borusundaki tahriş ve enfeksiyon nedeniyle akciğerlerde enfeksiyon gelişmiş olabilir. Bunun yanında çok az bir ihtimal de olsa balon uygulaması esnasında eğer bir malpraksiyon söz konusu ise bu da enfeksiyon nedeni olabilir.

Akciğer enfeksiyonlarında önerilen genelde antibiyotikli ilaç tedavisidir. Hastanın bakımı önemlidir. İstirahati ve destek tedavisi yapılabilecek en güzel şeydir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

1 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.