Vitamin A

Vitamin A bilindiği gibi sadece karanlıkta daha keskin görmeyi sağlamaz ayrıca:

  • Beyaz kan hücrelerinin aktivitesini ve üretimin artırır,
  • Kemiklerin yeniden şekillenmesinde (remodelling) yardımcı olur,
  • Damarların iç yüzünü kaplayarak kanın akışkanlığını sağlayan endoletin sağlıklı şekilde görevini yerine getirmesine yardımcı olur,
  • Vücudumuzdaki bütün hücrelerin gelişmesini ve bölünmesini düzenler.

Son araştırmalar vitamin A ile Kanser arasında ilişkileri ortaya koymuştur. Beta karoten, vücudun vitamin A’ya çevirebildiği bir bileşimdir. Vitamin A’nın  öncü maddesi olarak kabul edilir. Retinol, vitamin A’nın aktif formudur. Uzmanlar Beta karoten ve Retinol’ün kanser riski ile ilişkilerini araştırsalarda yapılan çalışmaların bir çoğu bu hipotezin doğruluğunu kanıtlayamamıştır.

Gıdalardan alınan vitamin A miktarı çok az olsa bile Retinol miktarı oldukça fazladır. 3000 mikrograma kadar Retinol alımı, günlük Vitamin A miktarı ihtiyacının 3 kat fazlasıdır ve güvenli aralıktadır. Vitamin A’nın fazla miktarda alınması kalça kırığı oluşturma (Feskanich D, Singh V, Willett WC, Colditz GA. Vitamin A intake and hip fractures among postmenopausal women. JAMA. 2002; 287:47-54) ve bazı doğumsal bozukluk oluşturma (Azais-Braesco V, Pascal G. Vitamin A in pregnancy: requirements and safety limits. Am J Clin Nutr. 2000; 71:1325S-33S) riski bulunmaktadır. Yüksek miktarda Retinol’den kaçınmamız gereken sebelerinden bir diğeri de Vitamin D’nin yararlı bir takım mekanizmalarını engellemesidir.

Retinolun aksine Beta karotenin bu derece yüksek seviyelerde alınması retinol kadar toksik etki oluşturmaz. Vücut ihityacı kadar vitamin A’yı Beta Karotenden dönüştürebilir. Dolayısıyla Beta Karotenin miktarının toksik düzeye çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için Retinol gibi sürekli ölçmeye gerek yoktur. Bu nedenle Multivitamin ilaç seçimi yaparken vitamin A’nın tümünün veya büyük çoğunluğunun Beta Karoten formunda olanları tercih edilmelidir. Bir çok multivitamin üreticisi de ürünlerinde zaten Retinol kullanımını azaltmışlardır. Sigara içerenler sadece yüksek doz Beta karoten içeren ilaçlar kullanmamalıdır. Bazı randomize çalışmalar yüksek doz ilaç alımını Akciğer Kanseri ile ilişkilendirmiştir. (Omenn GS, Goodman GE, Thornquist MD, et al. Effects of a combination of beta carotene and vitamin A on lung cancer and cardiovascular disease. N Engl J Med. 1996; 334:1150-5) Beta karoteni tek başına ayrı bir ilaç olarak kullanma gerektiren herhangi bir neden yoktur.

Günlük gereksinim:

Erkekler için: 900 mikrogram (eşdeğeri 3000 IU)
Kadınlar için: 700 mikrogram (eşdeğeri 2333 IU)
Vitamin A’nın Retinol olarak alınması gereken en üst değer günlük 3000 mikrogramdır. Bu değerin üstünde tüketilmesi kalça kırıkları riskini artırır veya vitamin D’nin yararlanımını azaltır.

Besin Kaynakları:

Tahıl ürünleri, meyve suları, süt ürünleri ve diğer besinler retinol içerir. Bir çok meyve ve sebze ve bazı ilaçlar vitamin A’nın beta karoten ve diğer öncülerini içerir. Bu öncüler vücutta vitamin A’ya dönüşerek etkili olurlar.
Multivitamin ilaç kullanacaklar için en iyi çözüm içeriğinde vitamin A’yı Beta Karoten şeklinde sunan preparatları tercih etmeleridir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.