Vajina kapakçılarının şişkinlik ve sertliği

21 yaşındayım, kocamla cinsel ilişkiye girdik. ilk birlikteliğimiz. cinsel ilişki sonrası klisterol yanındaki kapakçıklar dudak gibi şişti. dudakların kenarında da şişlik var. ilişkiden sonra sertti, şimdi aradan 2 saat geçtikten sonra biraz sert.
bu şişliğin nedeni nedir, bir zararı var mıdır? şu an gebelik testi yaptırsam kesin sonuç alır mıyım? ertesi gün hapı kullansam hemen, gebeliği önleyebilir miyim? daha sonrası için (hormanal anlamda..) bir zararı olur mu?

cevap:

klisterol=klitoris olarak sorunuzu cevaplarsak kapakçıklarda sanırım vajina küçük dudakçıklar olur?

Cinsel ilişki sonrası tahriş/zorlamaya bağlı böyle yakınmalarınızın olması olası. Bu yakınmalar ilişkiden ne kadar zaman sonra ortaya çıktı, anlatmaya çalıştığınız bölge tam olarak neresi ve ne durumda olduğu bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmeli. Dudaklarda şişme (eğer bir kanal tıkanıklığı dolayısıyla değilse) normal karşılanabilir. Cinsel haz ile birlikte bu bölgede saydam şekilde akıntı, ıslaklık, vajina yüzeyinde kayganlık ve dudaklarda dolgunluk beklenen bir durumdur. Eğer herhangi bir ağrı veya sızınız yoksa siz de bu durumu normal karşılayabilirsiniz. Ancak şişlikle beraber, ağrı, o bölgede rahatsızlık ve ısı artışı hissediyorsanız bir doktora görünmelisiniz.

Hamilelik için eğer bu linkteki yazıya göre gebelik için şüpheli günlerdeyseniz ilaç kullanabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamanızı tavsiye ederim.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

1 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.