Vajina Estetiği

Vajina bölgesine yapılan ameliyatlar cinsel estetik ya da vajina estetiği başlığı altında toplanabilir.  Cinsel estetik ameliyatlar arasında labioplasti, vajina daraltma, doğum yırtığı onarımı sayılabilir.

Vajina ya da vajen latincede kın anlamına gelir. Vajina yaklaşık 7-10 cm uzunlukta ortalama 3 cm genişliktedir. Vajina dip kısmında rahim ağzı yer alır. Vajina girişinde bulunan bartolin adı verilen salgı bezleri cinsel ilişki sırasında vajen girişinin kayganlaşmasını sağlar. Vajina yüksek derecede esneyebilme özelliğine sahiptir. Cinsel ilişki sırasında vajina uzunluğu ve genişliği penis boyutlarına uyum sağlayacak şekilde değişir.

Ancak vajina ve penis arasında boyut farkı aşırı olduğunda bu uyum yeterli olmayabilir. Örneğin doğum sırasında vajina girişinin yırtılmaması için yapılan epizyotomi kesisi uygun şekilde onarılmadığı zaman vajen girişi aşırı geniş kalabilir. Bu durumda vajina girişinde penis tam kavranamaz başka bir deyişle vajen gereğinden daha bol ya da geniş kalır. Bu durumun düzeltilmesi için vajina estetiği ya da vajina daraltma ameliyatı yapılır. Bu ameliyat ile vajen girişi ve ön kısmından doku çıkarılarak vajina tüm tabakaları yeniden dikilir. Özellikle kas tabakasının onarılması çok önemlidir. Sadece dış tabakanın dikilmesi yeterli olmaz.

Yine epizyotomi dikişinin çok iz bırakması ya da sonradan açılması durumunda vajina bölgesinde rahatsız edici bir iz oluşabilir (doğum yırtığı). Bu iz skar revizyonu ameliyatı ile çok azaltılabilir. Eğer dokularda açılma varsa fazla olan dokular çıkarılarak aynı seansta vajina daraltma estetiği yapılabilir.

Labioplasti ise vajina girişindeki küçük dudakların estetik ameliyat ile küçültülmesidir. Küçük dudak ya da labiumların normalden büyük olması bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bunların başında estetik görünüm gelir. Küçük dudakların aşırı sarkık ya da büyük olması ayrıca cinsel ilişki sırasında sıkışarak ağrıya neden olabilir, cinsel hazzı veya orgazmı engelleyebilir. Başka bir rahatsızlık ise aşırı sarkık ve büyük olan labiumların vajina ve cinsel bölge hijyenini ve temizliğini zorlaştırmasıdır. Vajina estetiği ve labioplasti ameliyatı 18 yaş ile 60 yaşlar arasında her bayana uygulanabilmektedir. Ameliyat lokal anestezi altında yapılmakta ve ortalama yarım saat sürmektedir. Eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma problemi yoktur.

Kızlık zarı birçok toplumda bekaretin sembolüdür. Kızlık zarı ya da himen bazı durumlarda büyük önem taşır. Cinsel ilişki ya da bazı spor hareketleri, bisiklete binme sırasında çok ince olan zar yırtılabilir. Bu durumda vajina girişinin dokularını kullanarak yeniden kızlık zarı oluşturmak mümkündür. Bunun en iyi metodu flep yöntemidir. Flep yöntemi ile sürekli kalıcı bir kızlık zarı onarılmış olur.

Profesör Dr. Kutlu Sevin
Estetik Plastik Cerrahi
Ankara Üniversitesi
Ankara Tıp Fakültesi

www.estetiks.com

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.