Vajina Dudakları

Vajina dudakları dışta büyük dudaklar ve iç kısımda küçük dudaklar olarak ikiye ayrılır. Vajina dudakları arasında özellikle küçük dudaklar vajina girişini örter ve kapatır. Ancak küçük dudaklar aşırı büyürse ve sarkarsa rahatsız edici hale gelebilir. Dudak kelimesinin latincesi labium dur.

Küçük dudaklar (labium minör) aşırı kilo alıp verme sonrası, doğum yapılınca, lemfödem nedeniyle, ya da kalıtsal nedenlerle büyüyebilir ya da sarkabilir. Küçük dudakların büyümesi, öncelikle kötü bir görünüme neden olabilir. Ayrıca hijyenik yönden tam temizlenememe nedeniyle rahatsız edebilir. Bazen de dudaklar arasında asimetri ya da büyüklük farkı olur. Bu durum da labioplasti ameliyatı ile düzeltilebilir.

Kadında klitoris erkekdeki penisin karşılığıdır. Klitoris, küçük dudakların üstte birleştiği yerde bulunur. Burada klitoris baş kısmı görünür. Gövde kısmı ise gömülüdür. Cinsel hazda, orgazmda klitoris önemli bir yer tutar. Bazen klitoris üzerindeki derinin aşırı katlantılı, bol ya da fazlalık oluşturması, klitoris ucunu örterek uyarılmasını önleyebilir. Bunu düzeltmek için klitoris estetiği yapılabilir. Bu ameliyatta klitoris üzerini fazladan örten deri küçültülür.

Küçük dudakların küçültülmesi için yapılan estetik ameliyata labioplasti denir. Labioplasti, cinsel estetik ameliyatlar arasında en fazla yapılanlar arasındadır. Labioplasti, genellikle lokal anestezi altında yapılır. Labioplasti ile birlikte gerekirse klitoris estetiği de yapılabilir.

Labioplasti ameliyatı genellikle 45 – 60 dakika sürer. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma problemi yoktur. Ameliyat sonrası devrede birkaç gün hafif sızıntı ya da damlama şeklinde kanama olabilir, bu normaldir. Labioplasti ameliyatı sonrası yaralar iyileştikten sonra belirgin bir iz kalmaz. Ameliyat olduğunuz belli olmaz.

Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Labioplasti ameliyatı ile birlikte vajina estetiği, vajina daraltma ameliyatı da yapılabilir. Ameliyat sonrası 4 hafta ilişki yasaklanır.

Labioplasti estetiği ile birlikte gerekiyorsa vajina estetiği ameliyatı da yapılabilir. Vajina da bollaşma varsa vajina doku fazlalığı ameliyatla çıkarılır. Vajina duvarı daraltılır ve sıkılaştırılır. Bu ameliyat sırasında vajina kas tabakası da onarılır. Ayrıca vajina giriş kısmı da orta hat aşağı makata doğru daraltılıp küçültülür. Bu ameliyatların çok önemli bir riski yoktur. Enfeksiyon olasılığı % 1 in altındadır. Ancak yine de ameliyat sonrası koruyucu antibiyotik kullanılır.

Profesör Dr. Kutlu Sevin
Estetik Plastik Cerrahi
Ankara Üniversitesi
Ankara Tıp Fakültesi
www.estetiks.com

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.