uykuda kasılma, cevap

8,10 senedir, 1 ila 2 yıl ara ile uyku esnasında kriz geçiriyordum, bu sıralar 4,5 ayda bire kadar çıktı..

Uyku sırasında, nefes alamama, kasılma, dil ısırması, boğulma tehlikesi yaşıyorum, olayın ertesi günü tüm vücudumda kasılmaya bağlı kas ağrısı oluşuyor..

Bu konuda defalarca doktora başvurdum, MR ve uyku apnesi tesleri yaptırdım, tam teşhis konulamamasına rağmen çeşitli tedaviler gördüm fakat sonuç alamadım, en son dün gece bu sıkıntıyı yaşadım, şu an dilim ısımaya bağlı komple yara içinde..

Bu durumumla ilgili yardımı olabilecek bilgi, tedavi veya doktor tavsiyesinde bulunabilir misiniz?

cevap:

bu sıkınjtılarınızla ilgiloi hangi doktora gittiniz ve hangi tedavileri önerdiler…

Rahatsızlığınız nörolojik veya psikiyatrik nedenli olabilir… Bunun için öncelikle nöroloji  kliniklerine ve sonuç alamazsanız psikiyatri kliniğine başvurabilirsiniz.

Sıkıntınızla ilgili yapılan tetkikleri,  işlemleri ve yapıldıysa tedavileri sırayla gideceğiniz doktora iletin. İhtimal, sonuçlandıramadığınız durumlarda evraklarınızı muhafaza edin.

Uyku esnasında kasılma şikayetleri çok sık rastlanan bir durum olmadığı ve ne zaman ortaya çıkacağı bilinmediği için tanısı zor konacak bir hastalıktır. Dolayısıyla doktorunuzlşa yakın ilişki içinde olarak ona gelişmeleri ve sıkıntılarınız hakkında sürekli bilgi vermelsiniz.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

6 yorum

 1. iyi günler, uykuda kasılma ile ilgili problemimiz var, kızımda (9 yaşında) bundan 2 ay önce öğle uykusunda kasılarak ve titreyerek (öyleki bütün vücut sallanıyor) uyanıyor. bilinç açık; konuşup sorulanlara doğru cevap veriyor fakat hala sarsılmaya devam ediyor (yaklaşık 1 dakika boyunca), bu arada sol koluna masaj yapıyoruz çünkü titreme bittikten sonra sol kol hareket edip sıkamıyor ancak 1-2 dakika daha geçtikten sonra kendine geliyor ve sıkabiliyor.
  üzerine yattığı için kan gitmemesinden dolayı olduğunu düşündüm ama bu defa titremeyi açıklayamıyorum.

  ilk defa 2 ay önce oldu ama belirsiz aralıklarla tekrarladı. dün gece 4.yü yaşadık.

  korkuyorum ve hangi doktora gideceğiz bilemiyorum. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 2. uykuya dalarken tüm vücudumda tutulma ve kasılma,nefes alamama,ayağım dışında her yerim kilitleniyor.ve ses çıkaramıyorum.çok az inleyebiliyorum ve eşim beni hareket ettirdiğinde veya soğuk suyla yüzüm,boynum yıkandığında geçiyor.kamyon çarpmış gibi oluyorum.
  bu nedir anlamadım,çözemiyorum.ama yorgun ve uykusuzken daha çok oluyor.

  1. sanırım halk arasında “KARABASAN” olarak bilinen rahatsızlığın tıptaki adı UYKU FELCİdir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.