undiferansiye bağ dokusu hastalığı

pnömoni-pleurazi teşhisiyle uzun bir tedavi gördükten sonra, sorunumun andiferansiye bağ dokusu hastalığı olduğuna karar verildi… Yakında hemen hemen bir yıldır kullandığım kortizon kesilecek, başka bir ilaç tedavisine geçildi. Ancak kafamdaki soru işaretlerine tam bir yanıt alamadım. Colchicum ve plaquenil kullanıyorum, prednol halen günde 4 mg dozuna indi, bir ay kadar sonra kesilecek. Bu hastalık tam olarak nedir, yaşam kalitesini nasıl etkiler, tehlikeli midir, tam tedavisi mümkün müdür?

cevap:

Bilinmeyen bağ dokusu hastalığı hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Adı üstünde “bilinmeyen” olduğu için tedavisi de tam olarak ortaya konmuş değildir. Tehlikesi hastadan hastaya değişir. Hastalar için en olumsuz sonucu yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemesidir. Genel olarak steroid tedavisi uygulanır. Tam tedavisi hakkında kesin bir şey söylenememektedir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.