Türkiye’de ŞARBON

Türkiye’de ortalama 3 yılda 1 cilt şarbonu vakası görülüyor. Özellikle Orta Anadolu’da hayvancılıkla uğraşan şehirlerde rastlanıyor.

Şarbon neden biyolojik silah için uygun?

Doğa koşullarına dirençli olması, uzun süre canlı kalabilmesi, hava yoluyla kolay bulaşması, hızlı ve ölümcül akciğer şarbonuna yol açabilmesi nedeniyle şarbon nükleer biyolojik ve kimyasal silahlar (NBC) içinde en sık kullanılan ajan. Sporların saklanması veya gönderilmesi de kolay.

Toz şarbon nasıl elde ediliyor?

Hastalık zaten insanlarda ve hayvanlarda görülüyor. Hastalardan alınan şarbon virüsü, laboratuvar ortamında, yüksek bir teklonoloji ihtiyaç duyulmadan kolayca üretiliyor. Birkaç günde trilyonlarca bakteriyi üretmek mümkün. Bu kadar kolay, yüksek teknoloji gerektirmeden, ucuza üretilebilmesi nedeniyle ‘fakirin atom bombası’ deniliyor.

Biyolojik saldırı ne zaman düşünülmeli?

Şarbona hemen her ülkede düşük sayıda rastlanır. Vakaların sayısında hızlı artma görülmesi veya akciğer, bağırsak şarbonu gibi ender görülen şarbon vakalarının aniden artması biyolojik saldırının ilk belirtisi.

Hangi ülkelerde biyolojik silah olarak şarbon var?

Japonya, İngiltere, ABD, Irak ve eski SSCB cumhuriyetlerinde şarbon silah olarak bulunuyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.