testis ağrısı

23 yaşında bekarım. benim sağ testiste ağrı ve şişkinlik oluyor. bazen hafifte elimle dokunsam ağrıyor. şişkinliği fazla değil. ben düzenli mastırbasyon yaptığımda herhangi bir rahasızlık olmuyor bunun nedeni ne olabilir?

cevap:

Testis Ağrısı ve Nedenleri

Testis iltihaplanması (epididimit) bu sebeplerin başında gelir. Ağrı durumuda testisler el ile kontrol edilerek durumun bir iltihaplanmadan mı kaynaklandığı belirlenebilir. Eğer ağrı esnasında testislerden birinde ya da her ikisinde de fark edilir bir şişme varsa bu durum iltihaplanmanın belirtisidir. Testis iltihaplanması oldukça ciddi bir sorundur ve böyle bir belirti durumunda doktora başvurulmalıdır.

Kasıklarda ki fıtık rahatsızlığı (İnguinal Herni) da bu tür ağrılara neden olabilir. Kasık fıtıkları, ağır yük kaldırma durumunda şişer ve testislerde ağrı olarak hissedilebilir. Bu yüzden fıtık problemi olan hastalar fazla ağır yükler kaldırmamalıdır.

Ağrının bir başka sebebi ise uzun süre boşalmamaktır. Testisler meninin penis yoluyla boşaltılmasından sonra tekrar sperm üretir ve depolarlar. Gün içinde ereksiyon olduklarında sanki boşalacakmışlar gibi sürekli meni üretir ve depolarlar. Uzun süre boşalmayan erkeklerde meninin fışkırarak ve yoğun kıvamda  çıkmasının sebebi de budur. Testislerin içinde biriken bu meni dışa baskı yapmaya başlar ve ağrıya sebep olur. Bu yüzden uzun süre boşalmamak bu tür ağrılara neden olur.

Testis ağrıların kaynağı içsel olabildiği gibi dış etkenkenlerden de kaynaklatabilir. Örneğin dar iç çamaşırı ve pantolon giymek testis ağrısına yol açabilir. Özellikle dar boxer, ve kot pantolon bu bölgeyi sıkıştırıp baskı yaptığı için ağrıya sebep olur. Bunun yanında testis bölgesine alınan çarpma, darbe gibi dış etkilerde testislerde ağrıya yol açar.

Testislerde oluşabilecek herhangi bir sorun ileri ki yaşlarda kısırlığa kadar giden ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden testis bölgesini korumak ve testis sağlığını yakından takip etmek önemlidir. Bunun için yapılması gerekenler ise ağrı ya da sancı gibi durumlarda bir hekime başvurmak, geniş iç çamaşırı ve kıyafetler giymek, spor esnasında bölge hassiyetini göz önünde bulundurarak çarpma ve kazalardan bölgeyi sakınmaktır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.