Teknolojinin bedeli

Hayatın her alanında kullanılan teknoloji, yaşamı bir yandan kolaylaştırırken bir yandan da tehdit ediyor. Teknolojinin kullanımından vazgeçilemiyorsa, etkisi hakkında bilgi sahibi olmak ve zararlarını azaltmaya çalışmakta fayda var.

Endüstrileşme, teknoloji ve bilimin gelişimiyle radarlar, mikrodalga fırınlar, telsiz iletişim sistemleri, TV ve radyolar, cep telefonları hayatımıza yoğun bir şekilde girdiler. Baz istasyonlarının artmasıyla daha yoğun olarak maruz kaldığımız Radyo Frekans (RF) radyasyon kaynakları aynı zamanda tedavi amaçlı diatermi ve MR1 üniteleri gibi medikal sistemlerde de kullanıyoruz. ELF (Extremely Low Frequency- Oldukça Düşük Frekanslı) alanlar ise evlerde ve ofislerde kullandığımız elektrikli cihazlar, trafolar ve Yüksek Gerilim Hatları (YGH) ile yaşamımızda giderek artan oranlarda yer alıyor. RF alanların değişik biyolojik etkilere neden olduğunu gösteren çok sayıda çalışma bulunuyor. Bu çalışmalar çeşitli kanser türleri, lösemi ve lenfoma, kan beyin bariyeri geçirgenliği ile beyin sıcaklığının, hücre ve DMA sentezinin artması, üremede azalma, kromozomal bozulmalar, beyinin elektriksel aktivitesinin (EEG) değişmesi, kan basıncının artması, davranış bozukluğu, çocuklarda öğrenme güçlüğü gibi pek çok etkinin varlığına dikkat çekiyor. Son yıllarda yoğun görülen Alzheimer, Parkinson, MS, beyin tümörleri gibi beyin rahatsızlıklarının nedenlerinden birinin bu Radyasyon kaynakları olup olmadığı, 2000’li yılların önemli bilimsel araştırma konularından birini oluşturuyor.

ÇOCUKLARDAKİ ETKİSİ

ELF elektrik ve manyetik alanların biyolojik etkilerine dair yine çok sayıda çalışma bulunuyor.   ELF   manyetik  alanlar  Ekim 2001’de İARC (International Agency lor Research on Canser-Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı) tarafından 2B sınıfı olası kanserojen olarak tanımlandı. Gazi Biyofizik Anabilim Dalı’nın Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile birlikte 9-11 Haziran 2004 tarihlerinde İstanbul’da yaptığı “Çocukların Elektro-manyetik Alanlara Hassasiyeti” toplantısında WHO, ELF manyetik alanların çocuk lösemisini iki kat arttırdığını rapor etti.

Düşük frekanslı elektromanyetik alanlar çocuk lösemini iki kat arttırıyor.

LÖSEMİ X 2

İnsanlarla yapılan laboratuar çalışmaları elektromanyetik alanların, kan biyokimyası ve hematolojisinde sapmalara neden olduğunu, nöroendokrin sistemde hormon salgılanmasını, sindirim sistemini, kardiyovasküler sistemde kan basıncı ve EKG potansiyellerini etkilediğini, sinir sisteminde, EEG dalgı potansiyelinde değişim oluşturduğunu, davranış değişimlerine, depresyona neden olduğunu, deri sıcaklığını etkilediğini gösteriyor. Yüksek Gerilim Hanı yakınında yaşayanlarda baş ağrısı, depresyon ve halüsinasyon oranı önemli derecede yüksek bulunan çalışmalar var.

Ev ve ofislerde kullanılan elektrikli cihazların bulunduğu düşük frekanslı alanlardan beyin sıvısı ve kan birinci derecede, göz sıvısı, tiroit, kas, gastrointestinal sistem, prostat ve teslisler ikinci derecede etkileniyor. Bu alanlar ayrıca uyku düzerimin bozulmasına da neden oluyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.