Stereotaktik Radyoterapi

doktor oneri

Stereotaktik Radyoterapi; görüntüleme teknikleri ile elde edilen bilgilerle tedavi edilecek hedef tümöre maksimum; çevresindeki normal dokulara ise minimum doz uygulamak için birçok farklı açıdan aynı merkeze yönelen ışın demetleri prensibine dayanmaktadır.

Tedavi birden fazla uygulamada gerçekleştirilirse Stereotaktik Radyoterapi, tek seferde ise Stereotaktik Radyocerrahi olarak adlandırılmaktadır. Son yıllarda 2 ile 5 seferle sınırlı tedaviler de Stereotaktik Radyocerrahi olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Radyocerrahi yaklaşımlarında tek ya da birden fazla uygulamada radyasyon onkoloğunu yönlendiren kriterler kitlenin yerleşim yeri, etrafındaki sinir ve diğer hayati sağlıklı dokulara olan yakınlığı, ana arterlerle olan ilişkisi ve etrafındaki yapıların radyasyona duyarlılığı olarak özetlenebilir. Radyocerrahi günümüzde beyinde ve vücutta bulunan farklı tümörlerde güvenli bir şekilde uygulanabilmektedir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.