Sinüzit Ameliyatı Sonrası Öneriler

Endoskopik sinüs ameliyatları bazı özel durumlar dışında genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında erken dönemde ameliyat süresine de bağlı olmak üzere 3-4 saat bir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir. Takiben barsak hareketlerinizin başlaması ile birlikte ağız yolu ile su ve yumuşak gıdalarla başlamak üzere yemek alabilirsiniz.

Ameliyat sonrası 3-4 saat süre ile yatağınızda, baş kısmınız 30 derece civarında yüksek olacak şekilde yatarak dinlenmeniz gerekmektedir. Takiben kan basıncınız ölçüldükten sonra hemşire ya da hasta bakıcı refakatinde yavaş bir şekilde ayağa kalkıp kısa bir süre yürüyebilirsiniz. Anestezinin etkileri tam olarak geçip kan basıncınız ve kalp ritminiz normale dönene kadar aşırı aktiviteden kaçınmanız gerekir.

Burunda tampon olamayan durumlarda ilk kez ayağa kalkma sırasında öne eğilmekle burnunuzdan koyu kan gelebilir. Yanak sinüsleri boşalma kanallarının sinüs tavanlarına yakın yerleşimi nedeni ile sinüslerde biriken kan ve salgılar eğilme sırasında burna boşalabilmektedir. Doktorunuz izin vermediği sürece sümkürmemeniz gerekmektedir. Tuzlu su içeren spreylerle burun temizliğiniz yapılırken doktorunuz tarafından belirlenen süre boyunca burnunuzu kuvvetli sümkürmeden, genze doğru çekerek temizlemeniz uygun olacaktır

Ameliyat sonrasında ciddi bir ağrı şikayeti olmamakta, basit ağrı kesiciler genellikle yeterli olmaktadır. Ameliyat sonrasında şiddetli ağrı oluşması beklenmeyen bir durumdur ve doktorunuza haber verilmesi gerekir.

Hastaların ameliyat günü hastanede kalmaları önerilmekle beraber ameliyatın içeriğine göre aynı gün taburculuk ta mümkün olabilmektedir.

Ameliyat sonrası ilk 72 saat kanama yönünden risklidir. Bu süreçte ağırlık kaldırmak, ıkınmak gibi kan basıncınızı artıracak aktivitelerden kaçınmanız, aşırı sıcak ortamlarda bulunmamanız, sıcak yiyecek-içecek tüketmemeniz gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında antibiyotik tedavisine 10-14 gün devam edilmektedir. Gerek görülen durumlarda bu süre uzatılmakta ya da ilave ilaçlar eklenebilmektedir. Bu nedenle antibiyotiğinizi doktorunuz aksini söyleyene kadar önerilen doz ve aralıklarla kullanmaya devam etmelisiniz.

Burnu mekanik olarak temizleyip mukozayı nemlendiren, steril tuzlu su içeren spreyler kabuklanmalar geçene kadar kullanılmalıdır. Alerjik ve polipli hastalarda ikinci haftadan itibaren kortizon içeren spreylere de başlanmaktadır.

Ameliyat sonrası 3-4 kez pansuman yapılmaktadır. Birinci haftanın sonunda yapılan ve yarım saat kadar süren ilk pansuman sırasında burun ve sinüs drenaj kanallarında oluşan kabuklar temizlenmekte, sinüs içine yapışmayı önleyici materyaller konulmuşsa bunlar alınmakta, enfeksiyon kontrolü yapılmaktadır. İlk pansumanın gerektiği gibi yapılması ameliyatın başarısı yönünden oldukça önemlidir. Ameliyatın boyutuna göre iyileşmeniz tamamlanana kadar 7-10 günlük aralarla kontrollere gelmeniz gerekecektir.

Doç. Dr. Teoman DAL
KBB Uzmanı
www.teomandal.com
www.sinus-cerrahisi.com

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

  1. Konuyu okuyamıyoruz resmen ya. Şu sol taraftaki tweeter, facebook, google + butonunu kaldırsanız ya da başka bir yere sabitlerseniz çok güzel olur. Onun sayfayı kaydırdıkça bizimle birlikte hareket etmesi çok saçma. Çünkü konuyu okuyamıyoruz. İyi çalışmalar.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.