Şimdi “tam gün” ne olacak?

Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı henüz bulunmamaktadır. Anayasa Mahkemesi kararı, Resmi Gazetede yayımlanmadığı sürece geçerliliği bulunmamaktadır.

Anayasa Mahkemesi Kararı, 30 Temmuz öncesinde, Anayasa Mahkemesinin internet sitesinde belirtildiği şekliyle Resmi Gazetede yayımlanırsa, Sağlık Bakanlığı uygulaması esas olacaktır. Sağlık Bakanlığı, öğretim elemanları hariç olmak üzere, 1 Ağustos’ta muayenehanesini kapatmayan kamudaki doktora kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verecektir. Cezayı alan doktorlar, cezanın iptali için idare mahkemesine başvuracaktır. İdare mahkemesinin kararı, uygulamanın esasını belirleyecektir.

Öğretim elemanları derken ne anlaşılmalıdır? Öğretim elemanlarına ilişkin düzenleme 2547’de yapılmıştır. Bu kanun, üniversitelerde çalışan akademik personele ilişkindir. Üniversitedeki akademik personel 2914 sayılı personel kanuna tabidir. Kamudaki doktorlar, akademik unvana sahip olsalar dahi 2914’e değil 657’e tabidir. Bu nedenle “öğretim elemanları hariçtir” derken sadece üniversitelerde akademik unvanlarda çalışanlar anlaşılmalıdır.

memurlar.net

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.