şeker hastalığı, cevap

Ben babamın rahatsızlığı hakkında bilgi almak istiyorum.
Bir hafta önce babamın şekeri 480 e yükseldi. O anda ağızda bir kayma ve sarhoş gibi konuşma hali oldu. Yapılan müdahalede şeker 170 e düşürüldü. Aynı gece eve taburcu edildi.
Ertesi gün ağızdaki kayma düzeldi. 2 gün sonra da konuşması düzeldi. Herşeyi biliyor söylüyor ve hatırlıyor. Yalnız hep dışarı çıkıp alışveriş yapacağını oraya buraya gidebileceğini söylüyor.
Ben emin olamıyorum acaba bu olaydan sonra kalıcı bir hasar mı oluştu babam da?  ya da zamanla bu geçer mi?
 

cevap:

babanız farkında olmadan ya da ilaçlarını kullanmayı ihmal ettiği için (her ne şekilde olduysa) vücudunda şeker konsantrasyonu artmasına bağlı beyinde kısa süreli ve geçici bir hasar oluşmuş. Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Önemli olan bir an önce müdahale ederek hastanın hayatta kalmasını sağlamaktır.

Bababnızın durumunun geçici olup olmayacağı konusunda net bir şey söyleyemem. Durumu hakkında ve şokun ne kadar sürdüğü hakkında bir bilgim yok. Zamanla “b vitamini” takviyesi yapılarak sağlatım sağlanabilir…

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

0 yorum

 1. Cevabınız için çok teşekkür ederim.
  Babamın durumu şu an iyi..eskisi gibi günlük aktivitelerini yerine getiriyor.
  O gece hastalanıp taburcu olduğunda bile eve yürüyerek geldi..
  ama bir tuhaflı seziyorum hocam..çok durgun,morali bozuk ve arasıra çok kısa da olsa anlamsız bir söz söyleyebiliyor.örneğin; eskiden gittiği bir yere,gideceğini araba kullanabileceğini söylüyor.
  bu ilk zamanlar gibi değil tabi..gün geçtikçe daha iyiye gidiyor.hergün biraz daha mantıklı konuşuyor..
  hastanede beyin tomografisi çekildi ama bişey söylemediler.önemli bişeyi yoktu heralde..
  umarım bu geçici bi hasardır hocam…
  geçirdiği şok tahminen şöyleydi…dışarıda arkadaşlarıyla otururken bir tuhaflık olduğunu sezmişler.sarhoş gibi konuşmaya başlamış.yaklaşık 1,5 2 saat kadar.toplam olarak hastanede kalma süresi ile birlikte 5 saat falandı…
  ertesi günüde sarhoş gibiydi…ama ondan sonraki günlerde iyileşmeye başladı..
  bir nöroloji uzmanına götürmekte fayda var sanırım.inşallah geçicidir :(((

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.