Şark Çıbanı

doktor oneri

Vücudun yüz, kol, bacak gibi açıkta kalan yerlerinde deride kabarık, sivilceye benzer, genellikle tek, bazen çok sayıda olabilen, ilerledikçe içi iltihaplanabilen, üzerinde yaralar gelişebilen ve ömür boyu iz bırakabilen bir cilt hastalığıdır.

Sivrisinekten daha küçük tatarcık (yakarca) adı verilen ve hastalığın mikrobunu taşıyan sineklerin insanı genellikle geceleri ısırması ile bulaşır. Hastalık genel olarak Tatarcıkların (yakarca) ortaya çıkış zamanı olan Haziran, Temmuz, Ağutos ve Eylül aylarında bulaşır.

Nemli yerlerde çoğalırlar. Tarla farelerinin yuvaları, ağaç kovukları, harabeler, taş duvarlar, ahırlar, kümesler, duvardaki çatlak ve yarıklar tatarcıkların sevdikleri yerlerin başında gelir.

Tatarcıklar hastalığı genellikle hasta kişilerden ve hastalık taşıyan hayvanlardan alırlar.

Hastalığın yayılımında bazen köpekler ve bazı kemirici hayvanlar etkili olabilir. Bu hayvanlar hastalığı vücutlarında barındırarak depo görevi yaparlar. Şark Çıbanı, tatarcıklar (yakarca) vasıtasıyla bu hayvanlardan insanlara bulaşır.

Tatarcık ısırdıktan en erken 1 hafta, en geç altı ay (ortalama 2 – 3 ay) sonra ısırılan yerde yara meydana gelebilir.

Hastalığa herkes yakalanabilir; ancak, hastalık en çok çocuklarda görülür.

Türkiye’de Şark Çıbanı’nı en fazla Şanlıurfa olmak üzere, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Hatay, Antalya, Mersin, Kahramanmaraş, Kayseri, Aydın, Niğde, Batman ve Mardin illerinde görülmektedir. Bu illere komşu diğer illerde yaşayanlar ve bu illere giden kişiler de hastalığa yakalanabilmektedir. Bu kişiler memleketlerine döndüğünde hastalığı burada da yayabilirler.

Şark Çıbanının Tanısı:

Hastalığın görüldüğü bölgelerde yaşayan veya o bölgeyi ziyaret etmiş bir kişide;

  • İki haftadan uzun süren,
  • Sivilce şeklinde başlayıp ilerleyen yaralar Şark Çıbanını düşündürmelidir.

Oluşan yara, pis sular ve kirli yerlerden mikrop kaparsa hastalık hızla ilerler ve daha da büyür.

Doktorunuz tarafından gerekli görülmesi halinde tedaviye hemen başlanır. Ancak, bazı durumlarda tedaviye rağmen iz kalabilir. Önemli olan tedaviye bir an önce başlamak ve sağlık personelinin önerdiği şekilde kesintisiz olarak tedaviyi tamamlamaktır.

Tatarcıklar,tedavi olmayan kişilerden sürekli hastalık taşıdıkları için hastalığın ortadan kalkmasını engeller. Bunu önlemek için herkesin tedavi olmasını sağlamak gerekir.

Korunma:

Tatarcıklara karşı;

  1. Evinizin ve ahırlarınızın duvarlarını sıvayınız ve badana yapınız.Ayrıca, evinizin civarındaki taş duvar oyukları ve tatarcıkların yaşamasına uygun yerleri sıvayla kapatınız.
  2. Evinizin kapı ve pencerelerini ince delikli tel ile kapatınız.
  3. Evinizi ilaçlamaya gelen görevlilere kolaylık gösteriniz.
  4. İnce delikli cibinlik kullanınız.

Hasta kişilerin tedavisi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hastalıklı hayvanlarla mücadelede görevlilere yardımcı olunuz.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.