Şarbon’dan korunma yöntemleri

BUHAR EN ETKİLİ METOD

Ortamın şarbon sporlarından korunması için formaldehit buharına tutulmasının yararı var. Ortamdaki toz yüzde 5’lik hipoklorit (çamaşır suyu) ve fenolkarboksit ile temizlenirse yüzey hijyeni sağlanabilir.

AŞILAR YÜZDE 90 KORUYUCU

ABD ve eski SSCB’nin şarbon aşısı ürettiği biliniyor. Aşıların koruyuculuğu yüzde 90’lara kadar çıkıyor. Ancak kitle halinde aşılama yapılmıyor.

ŞÜPHELİ PAKETLERİ AÇMAYIN

Şüphelendiğiniz paketleri kesinlikle açmayın. Paketlerin içindeki olası sporların ortama dağılmasını önlemek için 2-3 kat naylon poşet veya jelatinle sarın. İl Hıfzıssıhha Müdürlüğü’ne iletin. Şüpheli paket ilgili yerlerde açılırken, eldiven takmak, özel giysiler giymek yerinde olur. Çok fazla mektupla ilgilenenlerin basit bir ameliyat maskesi takması da koruyucu olabilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.