ruh sağlığı

canım hiç birşey yapmak istemiyor, moralim iyi ama ileriye dönük bir hayalim bile yok. Sadece sevgilim olsun, vakit geçiriyim öyle diyorumm.. sizce depresyonda mıyım… ne yapmam lazım?

cevap:

Depresyon demek için erken olabilir. Anksiyete bozukluğu sizi daha iyi tanımlar. Profesyonel destek için bir psikiyatri kliniğine müracaat etmelisiniz.

Yaygın anksiyete bozukluğu, kişinin sürekli aşırı kaygılı olması ve bir çok konuda yersiz biçimde kötü bir şey olacağı endişesi (endişeli beklenti) içinde olmasıdır. Yaygın anksiyete bozukluğu olan hastalarda aşırı kaygı ve endişeli beklenti dışında, huzursuzluk, kolay yorulma, konsantrasyon güçlüğü, kolay parlama, kas gerginliği, uyku bozuklukları da görülmektedir.

Depresyon Belirtileri

Depresyondaysanız kırılgan olabilirsiniz ve çok fazla ağlayabilirsiniz. Karar vermekte güçlük çekebilir ve kendinizi değersiz, suçlu, umutsuz ve çaresiz hissedebilirsiniz.

Depresyondaysanız eskiden hoşlandığınız şeylere karşı olan ilginizi kaybedebilirsiniz. Daha fazla yalnız kalmak, aileniz ve arkadaşlarınızdan uzak durmak isteyebilirsiniz. Bitkinlik ve uyku sorunları gibi fiziksel belirtiler de yaşayabilirsiniz.

Depresyondaysanız iştahınızı kaybedebilirsiniz ancak bazı insanlar yiyerek rahatladıklarından kilo alırlar. Cinselliğe olan ilginizi de kaybedebilirsiniz. Bazı kadınlarda regl döngüsü de depresyondan etkilenebilir.

Depresyon üzüntüden farklıdır. Üzüntü kayıp durumunda verilen normal bir tepkidir. Üzüntü içindeyseniz, bu his dalgalar halinde gelir. Genelde hayatta yapmaktan hoşlandığınız şeylerden keyif almaya ve gelecekle ilgili plan kurmaya devam edersiniz. Ancak, eğer depresyondaysanız sürekli üzüntü hissedebilir ve geleceğe dair en ufak bir olumlu düşünceye sahip olmayabilirsiniz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.