Rotavirüs

doktor oneri

Enfeksiyon ılıman iklimlerde ve kış aylarında daha çok görülür. Kuluçka süresi 1-3 gün arası olur.

Rota virüsler ishalin ortaya çıkmasından önceki günlerde ve bulguların ortaya çıkışından 10-12 gün sonra dışkıyla atılır. Bulaşma kirli dışkıyla temas sonrası hijyenik olmayan koşullarda ağız yoluyla alınmasıyla olur. Rota virüs oyuncaklarda, eşyaların yüzeylerinde bulunur. Hastane, okul, kreş gibi toplu yaşanan alanlarda salgınlar yapabilir.  Solunum yoluyla da bulaşabilir.

Anne sütüyle beslenen bebekler, yenidoğanlar ve 3 ayın altındaki bebekler, anneden geçen antikorların koruyuculuğu nedeniyle daha az hastalanırlar.

Rota virüs aşısı 2 ayın üzerindeki bebeklere, ilk dozu 3. aydan önce başlanmak koşuluyla ve ağız yoluyla iki ya da üç doz olarak uygulanır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.