Rahimağzı Kanseri

doktor oneri

Rahim ağzı kanseri (serviks kanseri), tüm dünyada kadınlarda en sık görülen ikinci kanser tipidir. Tüm dünyada, her iki dakikada bir, rahim ağzı kanseri nedeni ile bir kadın yaşamını yitirmektedir. Meme kanseri ilk sırada yer almasına rağmen kaybedilen yaşam yılı olarak bakıldığında rahim ağzı kanseri, meme kanserinin önünde yer almaktadır.

Rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık %100’üne (%99,7) “İnsan Papilloma Virüs” türleri (HPV) yol açmaktadır. Bunlar çok yaygın görülen, belirti göstermeyen ve oldukça bulaşıcı, kılıfsız DNA virüsleridir. Tüm dünyada kadınların yüzde 80’den fazlasının yaşam süreleri içinde HPV virüsü enfeksiyonu yaşayacağı tahmin edilmektedir.Bugüne kadar HPV virüsünün yaklaşık 100 türü tespit edilmiştir. Bunların 15’i rahim ağzı kanserine yol açabilmektedir.

Dünyada rahim ağzı kanseri vakalarının % 70’ine HPV16 ve 18 virüs tipleri yol açmaktadır. Bu ikisinden sonra en yaygın görülen HPV tipleri 45, 33 ve 31’dir.

Rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) rastlanan her kadında HPV bulunur, ancak her HPV bulunan kadında bu kanser türü gelişmeyebilir. Yardımcı faktörler HPV enfeksiyonunun kansere dönüşmesinde önemli rol oynamaktadır. Kansere yol açan HPV ile enfekte kadınlarda rahim ağzı kanseri ile ilişkili faktörler şöyle sıralanmaktadır:

 • Erken yaşta cinsel ilişki,
 • Çok sayıda gebelik,
 • Sigara kullanımı,
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık geçirmiş olmak .

HPV enfeksiyonu kolayca bulaşabilmektedir. Bunun için cinsel ilişki şart değildir, cildin cilde temas ile de bulaşmaktadır. Kondom kullanılması riski azaltmakla birlikte, tamamen koruyucu değildir.

Dünyada her yıl 510.000 kadını etkilediği tahmin edilen hastalıktan yılda 288.000 kişi yaşamını yitirmektedir. Türkiye’de ise her gün 4 kadına rahim ağzı (serviks) kanseri teşhisi konulmakta ve günde iki kadın bu hastalıktan ölmektedir.

Aşılanmayla birlikte düzenli pap smear taraması yapılması bu hastalıktan korunmak için  en ideal yoldur. Aşılar öncelikli koruma yöntemi olarak uygulanmaktadır. Hastalık gelişen kişilerde tedavi yolu ile hastalığın inatçı hale gelmesinin önlenmesi ise sekonder korunma yöntemidir. Özellikle yaygın tarama programları olmayan ülkelerde aşı, rahim ağzı (serviks) kanserinin önlenmesinde çok önemlidir.

Multidisipliner olan rahim ağzı kanseri tedavisinde aşağıdaki yöntemler uygulanmaktadır:

 • Cerrahi tedavi,
 • Radyoterapi,
 • Kemoterapi,
 • Rehabilitasyon,
 • Palyatif bakım.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

 1. Sayın Doktorum,
  Ben bir erkeğim. Doktorum benim penisimin üzerinde ve penis kökünde HPV ( Human Papilloma virus) teşhis etti.
  Bunun tedavisine başladım. İlk tedavide bir ilaç kullandı ve bir iki gün sonra orada döküntüler oldu.
  Ancak bir süre sonra tekrar kahverengi lekeler ve biraz farklı bir şeklide yeni HPV’ler beraber çıktı bu defa da bir aletle Elektrokoterizasyon veya Lazer tedavisi başladı. Uyuşturarak yaptı o bölgeyi. Ve yaktı. Biraz acı verdi ama şuan o kısımlarda bir şey yok.
  Bir ay sonra tekrar gel görelim dedi. Zannederim birkaç tane daha var gibi geldi bana.
  1. Penisimin ucunda siyah şeyler var onu sordum bana kayganlaştırıcıyı sağlayan şeylerdir dedi. Böyle bir özelliği var mı penisin?
  2. Bekârım. Bu tedavi sırasında biri ile ilişkiye girmem doğrumudur?
  3. Ne zaman güvenli bir ilişkiye girmem doğrudur?
  4. Tedavi olunca ta ki bende yeniden çıkana kadar bir sorun olur mu?
  5. Evleneceğim kişi ile bu konuyu konuşmamam doğru mudur?
  6. Eşim olacak kişiyi bu konuda nasıl ikna edebilirim?
  7. Bu tedavi yapıldıktan sonra eşime bulaşma durumu nedir?
  8. Ayrıca bu virüsten kesin bir çözüm bulabilir miyim?
  9. Yeşil lifli sebzelerle alınan yeterli folik asitin (400 mg) HPV den korunma konusunda faydalı olabileceği söyleniyor doğruluk payı var mıdır?

  Çalışmalarınızda başarılar diler saygılarımı sunarım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.