Prostat hastalığımla ilgili, cevap

Prostat ile ilgili olarak 5 yıldır süregelen bir rahatsızlığım söz konusudur. Tarafıma konulan teşhis “PROSTAT HİPERTROFİSİDİR” yakın zamanda (1 HAFTA ÖNCE)”PELVİK ULTRASONOGRAFİ” tetkiki yapılmıştır. Tetkik sonucu şu şekildedir: Mesane normal şekil ve yapıdadır, duvar ve lümen ptolojisi saptanmamıştır. Prostat volümü 43 cc’dir. Konturu düzenli parankim ekosu homojendir. Seminal veziküller normal kalınlık ve sonografik yapıdadır. Her iki iliak vasküler oluşumlar normal sonografik yapıda olup iliak LAP pelvik kitle ve mayii saptanmamıştır.

Ayrıca PROSTAT SPESİFİK ANTİJEN (PSA) tetkiki sonucu 0,52 ng/mL olup PSA (SERBEST) tetkiki sonucu 0,11 ng/mL ‘dir.

Şikayetlerim:

Son bir aylık dönemde rahatsız edici şekilde 24 saat içerisinde idrar sıklığı, sıkışıklığı ve tekrarlanan idrar boşaltılmasıdır. Buna bağlı olarak böbreklerde ağrı, halsizlik, idrar yaptıktan kısa bir süre sonra yeniden yapma ihtiyacı hissedilmektedir(ekseriyetle sabahları). Prostat hastalığım ile ilgili olarak uzman doktor nezaretinde 5 yıldır ilaç tedavisi görmekteyim. Ancak tarafınıza belirttiğim şikayetlerim ilaç kullandığım halde devam etmektedir. Doktorum ilaç değişikliği önermekle beraber şikayetim geçmediği takdirde ameliyat önermiştir. Ayrıca bu hastalığıma ek olarak kronik şeker hastasıyım ve insülin kullanmaktayım.

cevap:

şikayetleriniz sadece prostat nedenli değil aynı zamanda şeker hastalarının da çok sık karşılaştığı durumlardır. (sık idrara gitme) Prostat hipertrofisi ile şeker hastalığı beraber olunca sıkıntınızın bu denli artması beklenen bir durumdur. Ancak yapılan tetkikler prostat ile ilgili normal değerlerdir. Tetkiklerin yeniden gözden geçirilmesinde fayda var. Ameliyat kararı ne zaman için alınmıştı bilemiyorum ancak bu karar tamamen sizi gören-bilen doktorun vereceği bir karardır. Bilgim olmayan bir konuda yorum yapamam.

Şikayetleriniz için her ne kadar üroloji uzmanı tarafından değerlendiriliyor olsanız da bir dahiliye uzmanı kontrolü de sizi çözüme kavuşturacaktır.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.