POZİTRON EMİSYON TOMOGRAFİ (PET)

POZİTRON EMİSYON TOMOGRAFİ (PET) dokuların kanlanmasını, metabolik aktivitesini ve canlılığını (viabilite) yansıtan, tomografik görüntüleme ve kantitatif parametrelerin kullanıldığı, non-invaziv bir görüntüleme yöntemidir.

PET’de, diğer Nükleer Tıp uygulamalarında olduğu gibi görüntüleme ajanı olarak radyoaktif işaretli bileşikler kullanılır. PET’in en önemli ve eşsiz özelliği, anatomik (yapısal) bilgi sağlayan radyolojik görüntüleme yöntemleri (direkt radyografiler, bilgisayarlı tomografi, anjiografi, MRG vs.) ile elde edilemeyen fonksiyonel değişiklikleri (örneğin tümör metabolik aktivitesi) gösterebilmesidir.

PET görüntülemede kullanılan radyofarmasötiklerin en önemli özelliği vücudun temel altyapı taşları ile aynı fizyolojik ve metabolik yolları izleyen C (karbon), O2 (oksijen), F (flor), N2 (azot) gibi elementleri içermeleri ve vücutta biyolojik olarak bu moleküller gibi davranmalarıdır. PET çalışmalarının %90’ında Flor-18 (18F) işaretli bileşikler ve özellikle radyoaktif şeker olan F-18 FDG kullanılır. Vücutta şekeri fazla oranda kullanan hücreler tarafından tutulan FDG, PET tarayıcıda tespit edilerek tüm vücudun metabolik görüntüsü oluşturulur.

PET Görüntülerinin Kullanımı

PET belirli bazı beyin, kalp ve özellikle kanser hastalıklarında tanı amacı ile kullanılır. En yaygın kullanım alanı kanser tanısı veya kanser hastasında en iyi tedavi  seçeneğinin belirlenmesine olan katkısıdır. Beyin PET epilepsiye neden olan epilepsi odağının lokalize edilmesi ile hafıza kaybı ve diğer nörolojik semptomların kaynağı olan hastalıkların tanısında kullanılır. Kardiyak PET çalışmaları, enfarktüs geçiren olgularda kalp dokusu canlılığı ile kalbe kan akımını arttırmaya yönelik yapılacak cerrahi tedavinin kardiyak fonksiyonlar üzerine olumlu katkı sağlayıp sağlayamayacağının değerlendirilmesinde kullanılır. PET çalışmasından hekiminizin elde edeceği bilgi, sizin için en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesi ve gereksiz cerrahi tedavinin önlenmesinde kullanılacaktır.

PET İçin Nasıl Hazırlanmalıyım ?

  • Tüm radyolojik ve nükleer tıp testleri için olduğu gibi hamile veya emziriyor iseniz, randevu almadan önce bizi uyarınız.
  • Testten bir gün önce düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayın. Ekmek, makarna, patates, pilav, tatlı, çikolata ve şeker tüketimini kısıtlayarak, bunların yerine yüksek protein ve yağ içerikli ürünleri tercih edin.
  • Test için en az 6 saat açlık gereklidir. Bu kısıtlamaya her türlü şekerleme, şekerli sakız veya şeker içeren içecekler dahildir. Bununla birlikte istediğiniz miktarda su içebilirsiniz.
  • Şeker hastalığı için ilaç kullanıyor iseniz bizi ikaz ediniz. Kullandığınız diğer ilaçları ise bir miktar su ile alabilirsiniz.
  • Test günü rahat bir kıyafet giyiniz. Metal düğme, metal fermuar ve aksesuar içermeyen kıyafetleri tercih ediniz.
  • Lütfen tüm mücevherat ve değerli eşyalarınızı evde bırakınız veya size eşlik edebilecek (aile dostu/arkadaş vs.) kişiye teslim ediniz.
  • Test için zamanında gelmeniz büyük önem taşımaktadır. Test 2-3 saat sürmektedir. Kullanılan FDG randevu saatinizde kullanılmak üzere sizin için özel olarak hazırlanmaktadır. Geç kalmanız durumunda testi yapamamak söz konusu olacaktır.

Test Günü

İlk olarak küçük bir iğne ile ön kol veya el üzerinden damar yolu açılacak ve bu damar yolu veya parmak ucundan alınacak kan örneği ile kan şekerinize bakılacak. Daha sonra, damar yolunuzdan FDG enjeksiyonu yapılacak ve enjeksiyon sonrası verilen madde kanınızda dolaşırken 45-60 süre ile konuşmadan istirahat etmeniz istenecek. FDG şekere benzer özellikte yan etkisi olmayan bir madde olup enjeksiyon sonrası bir farklılık hissetmeyeceksiniz.

Bekleme periyodu sonrası önce tuvalete gitmeniz ardından çekim odasına gelmeniz istenecektir. Üzerinde fazla miktarda metal bulunan bir kıyafet (düğme, çıtçıt, fermuar vs.) giymiş olmanız durumunda bunu hastane önlüğü ile değiştirmeniz istenecektir.

PET cihazı BT cihazına oldukça benzer özelliktedir. Görüntüleme kaş hizasından uyluk üst kesime kadar yapılacaktır. Görüntüleme için sizden sırt üstü pozisyonda 20-50 dakika hareketsiz yatmanız istenecektir.

Görüntülemeyi takiben tekrar tuvalete gittikten sonra normal günlük aktivitenize dönebileceksiniz. FDG böbrekler ve idrar ile vücuttan atıldığından test sonrası bol miktarda sıvı içmelisiniz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.